معاون فنی و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با اشاره به اینکه سال‌های اخیر روند غرق‌شدگی در کشور رو به افزایش است و سال گذشته این پدیده با بیش از 12 درصد افزایش مواجه بوده است بیان کرد: تلاش است با اقدامات ویژه عملیاتی و فرهنگ‌سازی روند افزایشی پدیده غرق‌شدگی در کشور کنترل شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، حسن نوری‌ساری امروز در دومین همایش ملی پیشگیری از حوادث غرق‌شدگی گیلان در بندر انزلی برگزار شد، با اشاره به اینکه فعالیت نیروهای امدادی کشور در ایام تعطیلات شدت بیشتری به‌خود می‌گیرد گفت: سالانه 370 هزار مرگ ناشی از غرق شدگی در دنیا رخ می‌دهد و غرق‌شدگی سومین عامل مرگ غیرعمد در دنیا است‌.

آمار مرگ و میر ناشی از غرق‌شدگی در سطح کشور بسیار زیاد است

نوری‌ساری با بیان اینکه آمار مرگ و میر ناشی از غرق‌شدگی در سطح کشور بسیار زیاد است، گفت:  در شرایطی که این پدیده به‌درستی قابل پیشگیری است و در صورت بروز این حادثه اقدامات درمانی بسیار زیادی وجود دارد.

معاون فنی و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با تاکید بر اینکه در پدیده غرق‌شدگی همواره آقایان بیشتر در معرض تهدید قرار دارند اظهار کرد: بانوان در استفاده از سواحل و اماکن آبی اصول ایمنی و هشدار‌ها را بیشتر از آقایان رعایت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سال‌های اخیر روند غرق‌شدگی در کشور رو به افزایش است و سال گذشته این پدیده با بیش از 12 درصد افزایش مواجه بوده است بیان کرد: تلاش است با اقدامات ویژه عملیاتی و فرهنگ‌سازی روند افزایشی پدیده غرق‌شدگی در کشور کنترل شود.

میزان انتقال بیماران غرق‌شدگی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حال کاهش است

نوری‌ساری با بیان اینکه میزان انتقال بیماران غرق‌شدگی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حال کاهش است و این مقوله سال گذشته افت زیادی داشته است تاکید کرد: طرح‌های سالم‌سازی سواحل در 3 استان کشور اجرا شده است.

معاون فنی و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با تاکید بر 60 هزار کیلومتر از نوار ساحلی در سطح کشور بستر‌سازی شده تا به صورت امن توسط مسافران استفاده شود گفت: 373 نقطه پرمخاطر در سواحل شمالی کشور شناسایی شده است.

نقاط سالم‌سازی بستری مناسب برای پیشگیری از پدیده غرق‌شدگی است

نوری‌ساری با بیان اینکه نقاط سالم‌سازی شده بستری مناسب برای پیشگیری از پدیده غرق‌شدگی است خاطرنشان کرد: در حال حاضر عمده حوادث غرق‌شدگی‌ در نقاط خارج از طرح‌های سالم‌سازی رخ می‌دهد و با توجه به این مقوله تمرکز ویژه‌ای بر توسعه طرح‌های سالم‌سازی در کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر افزایش کمپ‌ها ساحلی و با اشاره به اینکه امنیت و امکانات طرح‌ها و کمپ‌های ساحلی بسیار زیاد است تصریح کرد: سواحل جنوبی کشور از طرح‌های سالم‌سازی برخوردار نیستند و آمار غرق شدگی در سواحل جنوبی فراتر از سواحل شمالی کشور است.

معاون فنی و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با بیان اینکه پراکندگی زمانی و مکانی مشخصی در غرق شدگی‌های سواحل جنوبی کشور وجود ندارد افزود: به‌علت شرایط آب و هوایی احتمال بروز غرق‌شدگی در تمامی فصول سال در سواحل جنوبی کشور وجود دارد.

نوری‌ساری با اشاره به اینکه دسترسی به سواحل جنوبی کشور به منظور امدادرسانی به غرق‌شدگان به درستی مقدور نیست بیان کرد: ساماندهی و سالم‌سازی سواحل جنوبی کشور نیازمند پژوهش‌های مطالعاتی و اقدامات تخصصی است.