نماینده ولی فقیه در فارس در همایش ترویج فرهنگ مهدویت و تأثیر آن بر مبارزه با استکبار گفت: مبارزه با استکبار از همین نزدیکی‌های خودمان و جلوی پایمان شروع می‌شود و نباید نگاهمان را تنها به افق‌های دور بیندازیم و از جلوی پای خود غافل شویم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام بعدازظهر امروز در همایش ترویج فرهنگ مهدویت و تأثیر آن بر مبارزه با استکبار، تأکید کرد: مبارزه با استکبار از همین نزدیکی‌های خودمان و جلوی پایمان شروع می‌شود و نباید نگاهمان را تنها به افق‌های دور بیندازیم و از جلوی پای خود غافل شویم.

وی با اشاره مفهوم لغوی استکبار خاطرنشان ساخت: گاهی مفهوم استکبار را در دو یا سه مصداق خلاصه می کنیم و یا استکبار را در آمریکا و انگلستان مفهوم می کنیم اما باید بدانیم آمریکا و انگلیس فقط یک مصداق است و استکبار در معنی لُغوی مفهوم خودبزرگ‌بینی می دهد که این صفت ممکن است در وجود هر فردی نیز باشد.

نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس افزود: ما معمولاً  مصادیق را با مفاهیم اشتباه می‌گیریم و در میدان مبارزه نیز، برخی که می‌خواهد مقابل استکبار بایستد خودش دچار خودبزرگ‌بینی می شود که این می تواند خود مشکلی بر مشکلات دیگر باشد.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه دلیل اینکه حضرت صاحب‌الزمان (عج) ظهور نمی‌کند، تنها مستکبران آن‌طرف آب نیستند تصریح کرد: ممکن است همه ماها نیز ناخواسته دچار خلق‌وخوی استکباری شده باشیم لذا نتوانیم منتظر واقعی حضرت باشیم زیرا به معنی لغوی انتظار که نگاه می کنیم می بینیم معنی انتظار در لغت این است که ما خودمان را از آنچه امام زمان (عج) دوست ندارد دوری کنیم؛ حال آیا تا کنون چنین کرده ایم؟

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: هر کس را که بخواهد صف مردم را تکه‌تکه کند شامل خوی استکبار شده است لذا در چنین شرایطی باید همه وحدت خود را حفظ کنیم تا بیش از این دشمن‌تراشی نشده باشد.

دژکام افزود: مبارزه با استکبار از همین نزدیکی‌های جلوی گوشمان شروع می‌شود و نباید نگاهمان را تنها به افق‌های دور بیندازیم و از جلوی پایمان غافل شویم.

وی با بیان اینکه اگر کسی می‌خواهد سرباز لشکر امام زمان (عج) باشد، باید خود را از پیش به وسیله خودسازی آماده کند، خاطرنشان ساخت: این‌همه تأکید امام راحل و مقام معظم رهبری بر خودسازی به دلیل این است که ابتدا مشکلات درونی خود را برطرف کنیم،زیرا اگر این مشکلات برطرف نشد، زمینه ورود دشمن فراهم شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در فضای فعلی با گذشت 40 سال از انقلاب، دشمنان می‌دانند که در نبرد بیرونی زمین خواهند خورد و به همین دلیل به دنبال ایجاد مشکل در درون و تکه‌تکه کردن ما هستند و ما خودمان نیز گاهی با رفتار اشتباهمان به آن‌ها کمک می‌کنیم.

امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه حرکت برای مقابله با دشمن بیرونی نیاز به خودسازی دارد و انتظار برای امام زمان (عج) به این مسئله کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: آنکه نمازش قبول می‌شود مستکبر نیست و برعکس آن‌کسی که اَدای نمازخواندن درمی‌آورد و نمازش قبول نمی‌شود، مستکبر است چراکه برای قبول نمازش مانع دارد.

وی افزود: به فرموده امام راحل اگر ما از درون، خود را اصلاح کنیم دشمن بیرونی هیچ غلطی نخواهد کرد و انتظار امام زمان (عج) انتظار کسی هست که بداند ایشان در زمان غیبتش شاهد بر عمل ما هست و هر کاری که می‌کنیم، می‌بیند که با چه نیتی این کارها را انجام می دهیم بنابراین مهدویت مستکبر ستیز است زیرا می‌داند ما برای چه این کارها را می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه در فارس خاطرنشان کرد: امروز رهبر انقلاب می‌گوید من به‌جای 20 میلیون، یک‌میلیون آدم پای‌کار می‌خواهم و باید دید کارمان به کجا رسیده و مشکل چیست که با این افزایش جمعیت، به همان یک‌میلیون راضی شدیم؟ و جواب این است که ما منتظر واقعی نیستیم چرا که درونمان با مشکل مواجه شده است و از بیرون نیست، گرچه نباید از دشمن بیرونی غافل شد.

امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه مبارزه با دشمن بیرونی بدون تسویه‌حساب با خود ممکن نیست، اظهار داشت: به‌هر حال کسی برای ما معین‌شده که با انتظار در راه او برویم در راه خدا کارکنیم و این همان پیچ تاریخی است که گاهی مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه هر کس سراغ دنیای حرام رفت در قدم بعدی نمی‌تواند ادامه دهد و ریزش‌های انقلاب به همین دلیل است، تأکید کرد: جاذبه ریاست، پول، نان‌وآب چنان برخی را به سمت خود کشیده که قادر به ادامه دادن راه نیستند و نمی‌توانند منتظر واقعی باشند و تنها می‌گویند چرا ظهور این‌قدر طول کشیده است.

دژکام تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز فرمود انتظار به این معنا است که خودمان را آماده کنیم تا در خدمت آن حضرت باشیم که به لطف خدا در نسل جوان انسان‌های خودساخته بسیار داریم که در آینده با همان‌ها تمام مستکبران را به خاک خواهیم کشید و زمینه برای ظهور فراهم خواهد شد.