سی و سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر با دستور: بررسی لایحه اصلاحیه و وضع برخی از مواد تعرفه بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۷ سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت در تالار شورا برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، اسماعیل حاجی پور رییس کمیسیون ترافیک با گرامیداشت روز ۷ تیر از شهدای این واقعه تروریستی بالاخص شهید بهشتی تقدیر کرد و خون شهدا را ضامن استمرار انقلاب دانست.

حاجی پور با اشاره به لایحه پیشنهادی در مورد تعرفه بهای خدمات شهرداری در حوزه حمل و نقل اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی موجود باید در افزایش تعرفه ها سیاست های دولت لحاظ گردد و حتی الامکان نازلترین درصد اضافه بها در این زمینه لحاظ گردد.

عضو شورای شهر رشت با ذکر این موضوع که باید نرخ تورم و فشار اقتصادی کم سابقه موجود را در سیاست گذاری ها در حوزه تعیین بهای ارائه خدمات شهرداری مد نظر قرار دهیم خواستار بررسی کارشناسان امر با در نظر گرفتن همه جوانب و مؤلفه های تاثیرگذار در این رابطه شد به شکلی که کمترین بار روانی و فشار را برای شهروندان داشته باشد.

 حاجی پور در ادامه افزود: به دلیل عدم افزایش تعرفه بها در سالهای اخیر مسئولین جهت واقعی کردن قیمت ها ناگزیر به افزایش چند درصدی در این حوزه شده اند که با بررسی های صورت گرفته کمترین رشد ممکن را در این تعرفه ها اعمال خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: در مورد خصوصی سازی و برون سپاری حمل و نقل عمومی در حوزه اتوبوس های شهری فراخوان صورت گرفته است و بررسی شرایط داوطلبین در سازمان سرمایه گذاری در دست بررسی می باشد منافع عمومی شهروندان را تنها مؤلفه تاثیرگذار در عقد قرارداد با شرکت مورد نظر در این زمینه دانست.

در ادامه این جلسه ذاکری با اشاره به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جامعه اظهار کرد: متاسفانه به دلیل عدم مشاهده عینی شهروندان و لمس خدمات مورد نیاز شهر از سوی شهرداری، اعتماد بین شهرداری، شورای شهر و شهروندان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد که باید در این زمینه با تغییر رویکرد اقدامات لازم با سرعتی قابل قبول اجرا شود.

نباید با افزایش تعرفه بهای غیر کارشناسی باعث ایجاد بار روانی بر شهروندان شد

عضو کمیسیون ترافیک شورای شهر با تاکید بر این مسئله که نباید با افزایش تعرفه بهای غیر کارشناسی باعث ایجاد بار روانی بر شهروندان شد افزود: در حوزه حمل و نقل عمومی نرخ های مصوب کرایه ها در خیابان های شهر اعمال نمی شوند که باید با تعریف یک ساختار و ساز و کار کاربردی در حوزه نظارت با عملکردی مناسب باعث ساماندهی در این حوزه شویم.

 ذاکری با تاکید بر این مطلب که به فراخور وضعیت موجود باید در برخی حوزه ها شهرداری با قبول هزینه مالی اقدام به فرهنگسازی کند از عدم وجود و پیگیری سیاست های راهبردی در شهرداری شهر در بسیاری از مباحث گلایه کرد.

عدم رعایت حقوق مسافرین جزو اصلی ترین مشکلات شهروندان در حوزه حمل و نقل عمومی

این عضو شورای شهر با ذکر این موضوع که عدم آگاهی شهروندان به حقوق شهروندی آبستن بسیاری از تخلفات و قانون شکنی ها می باشد بر لزوم اطلاع رسانی دقیق واحد های نظارتی از عملکرد خود به شهروندان شاکی و شفافیت در نظارت ها تاکید کرد.

ذاکری عدم اخذ کرایه درست، کوتاه کردن تعمدی مسیر و عدم رعایت حقوق مسافرین را جزو اصلی ترین مشکلات شهروندان در حوزه حمل و نقل عمومی دانست که باید با اعمال نظارتهای نامحسوس و دقیق و ایجاد یک سامانه رسیدگی پیگیری شود.