مهرداد فتحی بیرانوند، گفت: آتش زدن کاه و کلش مزارع پس از برداشت محصول، مضرات فراوانی برای سلامتی انسان، زندگی جانوران و بافت خاک دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به ماده 20 قانون جلوگیری از آلودگی هوا، گفت: آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی بر اساس این ماده ممنوع و جرم محسوب می‌شود. لذا با متخلفین برابر قانون برخورد خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، افزود: بسیاری از موجودات زنده ازجمله جوندگان، آشیانه، تخم و جوجه برخی پرندگان در داخل و حاشیه مزارع، بسیاری از خزندگان، دوزیستان و حشرات بر اثر آتش زدن کاه و کلش درون آتش سوخته و از بین می روند.

دود حاصل از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی، موجب آلودگی هوا می‌شود

وی ادامه داد: این در حالی است که دود حاصل از آتش زدن کاه و کلش، موجب آلودگی هوا و ایجاد مشکلات تنفسی برای مردم می‌شود و برافروختن آتش در مزارع حاشیه اراضی ملی، امکان سرایت حریق به مراتع و جنگل‌ها را افزایش خواهد داد.

فتحی بیرانوند، در پایان تاکید کرد: هماهنگی و همکاری دستگاه‌های ذیربط، می‌تواند در جلوگیری از این اقدام غیرقانونی و غیراصولی تاثیرگذار باشد، لذا فرهنگ سازی در این خصوص، ضرورتی است که باید از سوی اصحاب رسانه در سطح جامعه گسترش یابد و ما از رسانه‌ها و جراید، دلسوزان و نخبگان استان می‌خواهیم در این مهم، اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان را یاری کنند.