خانه مطبوعات هرمزگان طی بیانیه‌ای رفتار غیرحرفه‌ای رئیس شورای شهر بندرعباس را با یک خبرنگار محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، در نشست روز یکشنبه (سوم تیر ۹۷) شورای شهر بندرعباس، اسلام باوقار، رئیس این شورا در برخوردی اجازه فیلمبرداری و پخش مستقیم مشروح این نشست علنی را نداد و یک خبرنگار را به همین دلیل از جلسه اخراج کرد.

روابط عمومی خانه مطبوعات استان هرمزگان با انتشار بیانیه‌ای رفتار غیرحرفه‌ای رئیس شورای شهر بندرعباس را با این خبرنگار محکوم کرد.

در متن این بیانیه آمده است:

ن و القلم و ما یسطرون

قسم به قلم و آنچه می‌نگارد

آنچه جامعه خبری و اهل رسانه استان طی چند روز گذشته متعجب کرد برخورد به‌دوراز نگاه آگاهی بخشی بود، برخورد رئیس شورای شهر بندرعباس با یکی از خبرنگاران و اهل رسانه و اخراج وی از صحن علنی شورای اسلامی شهر بود که تاکنون بازتاب‌های گسترده‌ای را در پی داشته است و این حرکت را شدیداً محکوم کرده‌اند.

در عصر ارتباطات و اطلاعات و اطلاع‌رسانی، در عصر خبر و رسانه، هنوز هستند مدیرانی که با این عصر،  فرسنگ‌ها فاصله داشته و اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف که جز لاینفک و رسالت اصلی اهل رسانه است را حذف می‌کنند.

 هرچند چنین رفتارهایی نشان از عدم آگاهی مدیرانی است که از وظیفه خبرنگاران و رسالت آنان هیچ‌گونه شناختی ندارند، گر چه طبق ماده ٢قانون مطبوعات و رسانه‌ها، رسالت خبرنگاران را روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم دانسته و در ماده 3 نیز که به‌عنوان حقوق مطبوعات ذکر کرده آمده است: مطبوعات حق‌دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادات، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع عموم برسانند؛ بنابراین تا اینجا تخلفی از سوی خبرنگار رخ نداده  و تنها وظیفه ذاتی خود را انجام داده است و اما در ماده  4 قانون مطبوعات نیز به‌صراحت اعلام کرده است: هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای درصدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند.

ازاین‌رو برخورد رئیس شورای شهر بندرعباس خارج از اختیارات و وظایف ایشان بوده و این رفتارها کاملاً محکوم می‌باشد و به‌جز نگه‌داشتن افکار عمومی در بی‌خبری و بی‌اطلاعی از مصوبات و عملکرد شورا هدف دیگری نداشته و نخواهد داشت. ضمن محکوم کردن این رفتار، حمایت خود را از جامعه رسانه‌ای استان و خبرنگاران اعلام می‌داریم و امید است مسئولان و مدیران نگاه مهربان‌تری به اهل‌قلم و سفیران آگاهی بخشی  داشته باشد .

خانه مطبوعات هرمزگان تا حصول نتیجه این رفتار غیرحرفه‌ای را دنبال خواهد کرد.

 

روابط عمومی خانه مطبوعات استان هرمزگان