مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی گفت: طرح استاد شاگردی از شهریور سال گذشته اجرایی شده و در این مدت 651 نفر به عنوان شاگرد و 198 واحد پذیرنده ثبت نام کرده و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، یعقوب نماینده  در جمع خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت:در قالب این طرح افرادی به عنوان شاگرد و افرادی به عنوان واحد پذیرنده از طریق مراجعه حضوری به مراکز فنی و حرفه ای استان و یا از طریق سایت اداره کل،  ثبت نام می کنند . 

وی تاکید کرد: در اجرای این طرح افرادی که در کسوت شاگرد به واحدهای کسب و کار معرفی می شوند معاف از بیمه تامین اجتماعی و روابط کار هستند و فقط مشمول بیمه حوادث می شوند که آن نیز از طرف فنی و حرفه ای پرداخت می شود. 
  
نماینده یادآور شد: اجرای این طرح برای شاگرد و استاد هزینه ای ندارد و استاد در صورت صلاحدید شخصی می‌تواند حق الزحمه ای به شاگرد پرداخت بکند. 

اصناف نگران روابط کاری در طرح استاد شاگردی نباشند

وی تاکید کرد: در طرح استاد شاگردی روابط کاری و مباحثی مانند بیمه شاگرد مطرح نیست و اصناف از این بابت نگران نباشند.

  وی ادامه داد: بحث استاد شاگردی در گذشته این کشور مطرح و یکی از راه‌های یافتن شغل مناسب بود، ولی در سال های اخیر به فراموشی سپرده شده بود که با پیشنهاد استان آذربایجان شرقی، این طرح در سطح کشور احیا و دبیرخانه اجرای آن به سازمان فنی و حرفه ای سپرده شد. 

وی بر لزوم آشنا سازی واحدهای صنفی و جوانان علاقمند به آموزش حرفه ای مختلف با این طرح تاکید کرد و گفت: برای شرکت در این طرح، واحدهای پذیرنده باید پروانه کسب و همچنین مجوز فعالیت از سوی اداره کل فنی و حرفه ای داشته و مباحث ایمنی و بهداشت کار را رعایت کنند. 

یعقوب نماینده

وی یادآور شد: این دوره ها بر اساس تنوع شغل و حرفه، از 80 ساعت تا یک سال طول می کشد و بعد از پایان دوره شاگردی، آزمونی برگزار شده و به شاگرد دوره دیده، گواهی بین المللی مهارت صادر می شود. 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان حداقل سن برای شرکت در این طرح به عنوان شاگرد را 15 سال عنوان کرد و گفت: شاگرد نباید جزو کارکنان فعلی کارگاه مربوطه باشد. 

وی تاکید کرد: مردم هنوز نمی دانند که طرح استاد شاگردی احیا شده و از این طریق می توانند در اوقات فراغت از جمله در اوقات فراغت تابستان فرزندان خود را در کنار استادان یکی از حرفه ها و صنوف که صلاحیت وی از سوی اداره کل فنی و حرفه ای محرز شده است، بسپارند تا شغل و حرفه ای یاد بگیرد. 

نماینده ادامه داد: این طرح در زمینه آسیب دیدگان اجتماعی از جمله معتادان بهبود یافته، زنان سرپرست خانوار و .... می تواند تاثیرات مثبت فراوانی داشته باشد. 

وی  در خاتمه با بیان اینکه پنج نوع مسیر و برنامه اشتغال از سوی دولت جهت رفع مشکلات بیکاری ارائه شده که یکی از آنها طرح استادشاگردی است، گفت: ارائه تسهیلات فراگیر برای اشتغال پایدار، توانمندسازی برای اشتغال پایدار در حوزه روستایی و عشایری، طرح تکاپو و طرح کارورزی چهار مورد دیگر از این طرح ها هستند.