معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: با پیگیری‌های مداوم در حال حاضر حوزه تأمین بهداشت در مناطق آسیب‌دیده تحت کنترل بوده و بزرگ‌ترین دغدغه ما تأمین آب شرب و ساماندهی نخاله‌های ساختمانی در روستاهای زلزله‌زده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، دکتر ابراهیم شکیبا در خصوص وضعیت بهداشتی مناطق شهری و روستاهای زلزله‌زده استان، ابراز داشت: با پیگیری‌های مداوم در خصوص وضعیت بهداشتی در فصل گرم سال در مناطق آسیب‌دیده، با همکاری مسئولین در حال حاضر مناطق شهری مشکلی نداشته و در روستاهای زلزله‌زده نیز به دلیل خطر شیوع بیماری‌های عفونی، نگران تأمین آب شرب کافی هستیم.

وی از سلامت کامل آب در مناطق زلزله‌زده خبر داد و افزود: در روزهای نخست مشکل کدورت آب در منطقه وجود داشت، اما حساسیت‌های ویژه آب شرب مناطق شهری کاملاً سالم است و در روستاها نیز به‌رغم منابع تأمین آب آن‌ها متعدد، وضعیت آب به‌طور روزانه کنترل می‌شود و تاکنون مشکل خاصی مشاهده نشده است.

شکیبا تصریح کرد: مشکل بعدی رواناب‌های سطحی در مناطق روستایی است که هم می‌تواند از طریق تماس باعث انتقال بیماری به کودکان شود و هم زمینه‌ساز تکثیر و رشد حشرات که عاملی برای انتقال بیماری سالک هستند که در این خصوص نیز شرکت آب و فاضلاب شهری با لوله‌کشی سعی در مهار معضل را دارد به‌طوری‌که در شهر ثلاث باباجانی اکنون هیچ روانابی نداریم.

مناطق زلزله زده

پس از زلزله مرگ هیچ مادر بارداری را در مناطق زلزله‌زده نداشته‌ایم

شکیبا در ادامه از فعال بودن تمام خانه‌های بهداشت در مناطق زلزله‌زده خبر داد که بهترین امکانات بهداشتی را در اختیار مردم قرار می‌دهند و تأکید کرد: یکی از خدماتی که ارائه می‌شود توزیع رایگان وسایل پیشگیری از بارداری برای عموم مردم البته صرفاً باهدف جلوگیری از انتقال بیماری‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: با اقدامات بهداشتی خوبی که صورت گرفته در چهار ماه بعد از زلزله نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به‌شدت کاهش مرگ‌ومیر نوزادان و کودکان را شاهد بودیم و به‌جز 9 مادر بارداری که زیر آوار ماندند، هیچ موردی از فوت مادران باردار گزارش نشد.

شکیبا از غربالگری روانی و روحی 103 هزار نفر زلزله‌زده کرمانشاه هم خبر داد که به‌صورت علمی و تخصصی صورت گرفت و عنوان کرد: از این تعداد 22 هزار نفر نیاز به مداخله داشتند که اقدامات لازم برای آن‌ها انجام شد.

اپیدمی هیچ بیماری در مناطق زلزله‌زده نداریم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مهم‌ترین نگرانی که برای بهداشت مناطق زلزله‌زده وجود داشت را بیماری‌های منتقلِ از آب و غذا مانند اسهال، تب تیفوئید، هپاتیت و... اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه بیماری سالک آندمیک مناطق زلزله‌زده است، اما با سم‌پاشی‌های مداوم، این بیماری به‌شدت تحت کنترل است.

وی تأکید کرد: برای مقابله با این بیماری اقدامات گسترده‌ای انجام‌شده که ازجمله آن می‌توان به حدود 9 میلیون مترمربع سم‌پاشی با همکاری اداره کل دامپزشکی و همچنین جونده کشی در وسعت حدود شش میلیون مترمربع اشاره کرد که البته کار سم‌پاشی نیاز به استمرار و تمدید دارد و قرار است دوره جدید آن در مردادماه نیز انجام شود.

شکیبا تصریح کرد: وضعیت سرویس‌های بهداشتی و دوش‌های حمام مناطق زلزله‌زده نیز به‌رغم اینکه در روزهای نخستین مقطعی و غیراستاندارد بود اما در حال حاضر تقریباً امکانات به‌اندازه کافی وجود دارد.

مناطق زلزله زده

در مقابله با تب کریمه کنگو به‌صورت سندرمیک عمل کردیم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص مقابله با شیوع بیماری تب کریمه کنگو در روستاهای زلزله‌زده، ابراز داشت: با توجه به حساسیت ویژه در حوزه درمان استان، با مشاهده یک مورد ابتلا به این بیماری، به‌صورت سندرمیک علاوه بر درمان سریع بیمار، اقوام، نزدیکان و حتی روستای مورد تهدید شیوع به‌سرعت سم‌پاشی و تحت معاینات سریع قرار گرفتند.