نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز در دیدار اعضای شورای شهر شیراز تأکید کرد: ما ساختارگرایی به سبک های غیر اسلامی را قبول نداریم، چرا که در ساختار و نظامی که بر پایه عدل بنا نهاده شده، مدیر و مسئول بد هم پیدا می شود و در ساختاری که بر پایه ظلم و کفر بنا شده نیز امکان وجود آدم خوب وجود دارد، بنابراین ما اصالت فرد را قبول داریم و جبر ساختار را قبول نداریم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، آیت الله لطف الله دژکام در دیدار اعضای شورای شهر شیراز تأکید کرد: ما ساختارگرایی به سبک های غیر اسلامی را قبول نداریم، چرا که در ساختار و نظامی که بر پایه عدل بنا نهاده شده، مدیر و مسئول بد هم پیدا می شود و در ساختاری که بر پایه ظلم و کفر بنا شده نیز امکان وجود آدم خوب وجود دارد، بنابراین ما اصالت فرد را قبول داریم و جبر ساختار را قبول نداریم.

نماینده مقام معظم رهبری در فارس خاطرنشان ساخت: دوستان، مطالبی را درباره وضع موجود کشور بیان کردند که به نظر می رسد در این مسئله، احساس مشترکی داریم و در توصیف وضعیت سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی جامعه، همه مشترکیم و دردها و آسیب ها را شناسایی کرده ایم.

وی ادامه داد: توصیف وضعیت موجود جامعه، مقدمه تصمیم گیری است و کلام بنده آن نیست که به توصیف وضعیت موجود نیازی نیست اما احساسم این است که بعضاً همه مسئولان، مدیران و نمایندگان، در توصیف وضع موجود، متوقف شده و صرفاً به صورت مداوم آن را تکرار می کنیم و این باعث شده در سطح جامعه احساس تغییر و حرکت چندانی دیده نشود و صرف بیان وضعیت موجود هرچند صحیح، تغییری در سطح جامعه ایجاد نمی کند.

امام جمعه شیراز یادآور شد: باید به این مسئله توجه کرد که امروز ما با افرادی که ارزش های انقلاب اسلامی را برای خودشان مهم نمی دانند و این افراد بعضاً در گذر زمان تغییر می کنند مواجه هستیم حال می بینیم که افراد بسیاری وجود دارد که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بسیار انقلابی بودند اما اکنون دیگر در این مسیر نیستند و این خود، یک امتحان الهی بوده و هست.

دژکام ادامه داد: آنهایی که در امتحانات الهی، مردود می شوند خودشان هم متوجه مردودی شان نمی شوند چرا که آنها فقط دنیا را می بینند و این وظیفه ماست که به آنها تذکر بدهیم اما باز هم اختیار افراد دست خود آنهاست و ما هیچ وقت نمی توانیم حق انتخاب را از آنها سلب کنیم زیرا هر گاه اجبار وارد کار شده، جواب معکوس شده است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تصریح کرد: ما باید باورمان نسبت به مردم این باشد که مردم  برای تعیین سرنوشتشان آمده اند و انتخاب کرده اند و در مقابل انتخابشان نیز از جانب پروردگار مزد خواهند گرفت.

دژکام ادامه داد: اگر بخواهیم چارچوب فکری خود را مرور کنیم، باید بگوییم نظام اسلامی توسط مردم ایجاد شده و در برابر فشارها، تا امروز ایستاده اما همین نظام از مجموعه ای از انسان ها تشکیل شده و بالاخره انسان ها نیز انتخاب گر هستند و اگر این حق انتخاب از آنها گرفته شود جبر می شود.

وی خاطرنشان ساخت: ما نه جبری می اندیشیم و نه دیگران را به انجام کاری مجبور می کنیم و در واقع اعتقاد داریم که هر چه منطق ما قوی تر باشد و قدرت اقناع بیشتری داشته باشیم و مردم نیز واقعیت ها و صداقت را در رفتار ما ببینند؛ باعث می شود علاقه به این منش و تفکر زیاد شود.

نماینده ولی فقه در فارس تأکید کرد: باید به این نکته نیز توجه کرد که در جامعه، مدیر و مسئول هم همانند دیگر انسانها انتخاب گراست و ممکن است اشتباه کند.

امام جمعه شیراز یادآور شد: ما ساختارگرایی به سبک های غیر اسلامی را قبول نداریم ، چرا که در ساختار و نظامی که بر پایه عدل بنا نهاده شده، مدیر و مسئول بد هم پیدا می شود و در ساختاری که بر پایه ظلم و کفر بنا شده هم ممکن است آدم خوب پیدا شود، بنابراین ما اصالت فرد را قبول داریم و جبر ساختار را قبول نداریم.

دژکام بیان داشت: هر انسانی در روز قیامت باید پاسخگوی اعمالی باشد که در انجام آن حق انتخاب داشته است، بنابراین اصالت فرد مقدم است بر ساختار اجتماعی وی؛ هر چند که ساختار اجتماعی نیز بی تأثیر نیست.

نماینده ولی فقیه در فارس اضافه کرد: ما مسئولان باید توجه کنیم برنامه ریزی برای انجام امور مختلف به تنهایی کافی نیست چرا که امید انسان در این صورت لطمه می خورد.

دژکام افزود: تکیه گاه ما، نباید صرفاً برنامه ریزی هایی باشد که انجام می دهیم چرا که برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد، در بسیاری از موارد پر از نقص است، بنابراین، تکیه گاه ما باید خدا باشد؛ وقتی تکیه گاه خدا باشد و با توکل و جهت جلب رضای او و خدمت به مردم گام برداریم، خداوند نقائص کارهای ما را پوشش می دهد و هفت در بسته به اذن خدا برای انسان باز می شود؛ بنابراین، همان قدر که در جهت حل مشکلات و معضلات، برنامه ریزی می کنیم باید به عنایت پروردگار نیز امیدوار باشیم.

اعضای شورای شهر از ایجاد فضای یأس و ناامیدی بپرهیزند

نماینده مقام معظم رهبری در فارس خطاب به اعضای شورای شهر شیراز گفت: اعضای شورای شهر که غالباً از لیست امید به این نهاد راه یافته اند باید در راستای امیدبخشی به مردم گام بردارند و از ایجاد فضای یاس و ناامیدی بپرهیزند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: نباید در امور جاری خود امید به آینده ی بهتر را فراموش کنید چرا که اداره این عالم به دست پروردگار است و در اوج نا امیدی نیز باید به لطف پروردگار امیدوار باشیم در نتیجه باید این امیدواری را در بین جامعه و مردم حفظ کرده و همه ما به این امید در مردم، میدان دهیم و البته کار کنیم و معضلات را برطرف کنیم تا امیدواری بیشتری ایجاد شود.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: امروز در جامعه ما امیدوارتر از رهبر معظم انقلاب نسبت به آینده کشور، هیچ کس نیست در حالی که ایشان خیلی بهتر از من و شما و بقیه مسئولان، به مشکلات جامعه آگاه هستند؛ حال این پرسش ممکن است به وجود آید که این امید را رهبر معظم انقلاب از کجا کسب کرده است؟ این غرور نیست! این امید داشتن و تکیه به عنایت و کمک های خداوند متعال است حال ما هم باید به خدا اطمینان و امید داشته باشیم تا با اخلاص در نیت ها و تلاش و برنامه ریزی، جواب بگیریم.

امروز در کشور، نیازمند نشاط اجتماعی هستیم

آیت الله دژکام ادامه داد: امروز در کشور، نیازمند نشاط اجتماعی هستیم در فرهنگ دینی نیز برای ایجاد سرور و نشاط در بین مردم توصیه فراوان شده است اما در راستای تحقق این هدف، ما یکسری مبانی داریم که بین ما و سایر جریان هایی که به فکر ایجاد نشاط در جامعه هستند متفاوت است.

وی اضافه کرد: اینجا، این پرسش مطرح است که آیا ما برای حل مشکلات و معضلات و دستیابی به اهدافی که داریم، بر مبنای مبانی دینیبه  تدوین مبانی فلسفی پرداخته ایم؟ ما در شیراز، شهری که شهر هنر و ادبیات هست و در این زمینه در سطح جهان مطرح است زندگی می کنیم، اما در مورد فلسفه هنر و ادبیات چقدر کار کرده و به تولید علم پرداخته ایم؟ ما در مورد فقه هنر چه چیزی برای عرضه داریم؟

امام جمعه شیراز یادآور شد: متأسفانه در بسیاری از حوزه ها، با عقب ماندگی هایی مواجه هستیم و همین عقب ماندگی بعضاً موجب اختلاف نظر می شود و باعث می گردد به نتیجه مطلوبی دست پیدا نکنیم بنابراین در باب ایجاد شادی و نشاط در سطح جامعه، باید از تبیین صحیح مبانی شروع کنیم.

آیت الله دژکام تصریح کرد: در بحث ورزش ابتدا باید کاربرد اجتماعی ورزش را بررسی کرد  چرا که ممکن است با استفاده از ورزش اذهان و افکار عمومی را به سمتی که می خواهند هدایت کنند؛ به طور مثال می بینیم همزمان با برگزاری جام جهانی که اذهان مردم را به خود مشغول کرده، در یمن جنایت های بسیاری اتفاق می افتد که این عملاً سوء استفاده قدرت ها از ورزش و رویدادهای بزرگ جهانی را نشان می دهد.

وی یادآور شد: استفاده و یا سو استفاده از پدیده هایی که مورد نیاز جامعه است و یا مورد توجه عموم مردم قرار می گیرد، مسئله ای است که می توان آن را به موارد بسیاری از جمله برگزاری کنسرت های موسیقی نیز تعمیم داد بنابراین، علاوه برماهیت یک پدیده، باید به جنبه چگونگی بهره برداری از آن نیز توجه کرد.