طرح اصلاح شیرآلات مصرفی مساجد سطح استان کردستان روز شنبه دوم تیرماه و همزمان با شروع هفته صرفه جویی با حضور آیت الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان، زارعی فرماندار سنندج و مهندس محمدی مدیرعامل آبفا کردستان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛همزمان با شروع هفته صرفه جویی ،طرح اصلاح شیرآلات مصرفی مساجد استان آغاز شد.

در این مراسم نماینده ولی فقیه درکردستان با بیان اینکه آب از جمله مسائل اساسی زندگی است، گفت: حیات همه چیزبه آب بستگی دار د و باید از آن به نحو احسن استفاده کنیم.

آیت الله حسینی شاهرودی با اشاره به بارندگی های مناسب در سال جاری گفت: با این وجود باید تلاش کنیم تا از آب خوب استفاده کرده و این مایه حیات را به عنوان ذخیره نگاه داریم.

وی با تأکید بر اینکه هزینه های زیادی برای تأمین و توزیع آب آشامیدنی انجام می شود، افزود: از نظر دینی اسراف حرام بوده و لازم است در مصرف آب صرفه جویی کنیم، ضمن آنکه عدم صرفه جویی موجب بروز مشکلات بعدی می شود.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: لذا باید از ابزار جدیدی برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده کنیم و شرکت آبفا کردستان در یک اقدام مناسب کار اصلاح شیرآلات و تبدیل آنها به شیرآلات الکترونیک را در اماکن عمومی و بویژه مساجد آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه شیرآلات جدید تنها یک چهارم شیرآلات قبلی آب مصرف می کنند، تأکید کرد: باید سازوکاری برای منازل اتخاذ شود تا آنها هم از کاهنده های مصرف استفاده کنند و با همکاری آبفا و شهروندان شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف آب باشیم.

همچنین مدیرعامل شرکت آبفا کردستان با اشاره به اینکه هزینه قابل توجهی برای تأمین و توزیع آب شرب انجام می شود، تصریح کرد: بنابراین باید اقداماتی را در راستای بهینه سازی مصرف با همکاری شهروندان انجام بدهیم.

 حسین محمدی با اشاره به اینکه برنامه های متعددی در این راستا تدوین شده است، گفت: یکی از این برنامه ها اصلاح شیرآلات و تبدیل آنها به الکترونیکی و اصلاح سیستم لوله کشی اماکن عمومی است که این پروژه با توجه به تأکیدات دین اسلام برای پرهیز از اسراف، از امروز در سطح مساجد آغاز شد.

وی افزود: با توجه به عدم تمکن مالی مساجد، هزینه این اقدام را شرکت آبفا استان با اعتباری ۵ میلیارد ریالی انجام می دهد و در گام نخست مساجدی که مصرف زیادی دارند مشمول طرح می شوند و به تدریج طی سال جاری و سال آینده به همه مساجد استان تعمیم می یابد.  

وی با بیان اینکه استفاده از شیرهای الکترونیکی تا ۷۵ درصد نسبت به شیرآلات قدیمی صرفه جویی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: در فاز اول این طرح در ۵۰ مسجد اجرا خواهد شد.