رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: دولت باید هر چه زودتر تکلیف وضعیت ارز را روشن کند و روزه سکوت مسئولان دردی از اقتصاد دوا نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی در شصت و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت در استان اصفهان با اشاره به نوسانات نرخ ارز اظهار داشت: دولت این تصمیم را گرفت که ارز را با نرخ 4200 تومانی تک نرخی کند که به نظر می‌رسد ناچار بوده این تصمیم را بگیرد، چراکه اگر روند خروج ارز و سرمایه‌ها از کشور به بانک‌ها هم کشیده می‌شد، قطعاً دیگر نمی‌شد جلوی این روند را گرفت؛ بنابراین اگرچه تک نرخی کردن ارز با این قیمت تصمیم درستی نیست و اشکالات زیادی دارد اما به هر حال باید محدودیت‌های دولت را هم در نظر گرفت.

وی تأکید کرد: قیمت 4200 تومانی برای دلار قطعاً واقعی نیست ولی باید شرایط دولت را هم درک کرد چراکه اکنون این تصمیم اقتصادی امنیتی شده است و همه باید به اجرای آن کمک کنند.

شورای گفتگو اصفهان

رئیس خانه صنعت و معدن ایران با بیان مشکلات فعالان اقتصادی در این خصوص و انتقاد از عدم پاسخگویی مناسب مسئولان، گفت: دولت باید هر چه زودتر تکلیف وضعیت ارز را روشن کند و روزه سکوت مسئولان دردی از اقتصاد دوا نمی‌کند، سامانه نیما هنوز کارایی لازم را نداشته و سبب سرگردانی تولید کنندگان و حتی واردکنندگان شده است.

وی ادامه داد: ورود ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز صنایع با مشکلات جدی رو به رو است و خسارت بلاتکلیفی و تردید در اراده و توان دولت برای حل مشکلات از تحریم‌های احتمالی جدی‌تر است، این بسیار دردناک است که گاهی می‌شنویم مدیران بانک مرکزی از جهش بی‌سابقه نرخ غیر رسمی ارز و یا قیمت طلا و سکه ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: از سال 1390 تاکنون ارزش رشد سرمایه منفی شده است، ضمن اینکه روز به روز دارایی‌های کشور تنزل پیدا کرده و رشد سرمایه‌گذاری منفی شده و در عین حال خروج سرمایه نیز صورت گرفته که خود را در اتفاقات اخیر ارزی نشان داد.