موج

رئیس کل دادگستری استان فارس تأکید کرد:

رئیس کل دادگستری استان فارس تأکید کرد: وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی علت بروز مشکلات قضایی و افزایش ورودی پرونده به این دستگاه است که البته به تناسب افزایش پرونده ها روند رسیدگی به آنها نیز سرعت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، علی القاصی مهر، پنجشنبه در نشست خبری هفته قوه قضائیه تأکید کرد: مردم به دستگاه قضایی اعتماد دارند و نشان این مهم، حضور مردم برای رفع مشکلات خود به دستگاه قضایی است اما وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی علت بروز مشکلات قضایی و افزایش ورودی پرونده به این دستگاه است که البته به تناسب افزایش پرونده ها روند رسیدگی به آنها نیز سرعت گرفته است.

وی در خصوص موضوع مهم تکریم ارباب رجوع در استان فارس گفت: مجموعه دادگستری استان فارس با توجه به ابلاغ دستورالعمل تکریم ارباب رجوع در دستگاه قضایی و اجرای هدف گذاری شده ی منویات مقام معظم رهبری، دستورالعمل مذکور را به عنوان یکی از اولویت های کاری در مجموعه قضایی خود مد نظر قرار داده است و در همین رابطه تلاش شده است که مردم به مسئولین قضایی دسترسی آسان پیدا کنند.

نماینده عالی قوه قضائیه در فارس در ادامه یادآور شد: تا کنون ۳۵ دیدار مردمی در محل دفتر کاری خود، سفر به پنج شهرستان و بررسی بیش از ۱۹۰۵ پرونده به صورت رو در رو، جزئی از اجرای دستورالعمل تکریم ارباب رجوع به شمار میرود.

رئیس کل دادگستری فارس افزود: پاسخگویی اینترنتی به  انتقادات، پیشنهادات و شکایات واصله افراد از طریق سایت دادگستری استان فارس نیز در دستور کار قرار دارد که از همین طریق نیز بیش از ۵۰۰ شکایت واصله پاسخ و پیگیری شده است.

نشست خبری رئیس کل دادگستری فارس به مناسبت هفته قوه قضائیه

القاصی مهر بیان داشت: آنچه که در سال گذشته و همچنین سال جاری با توجه به نام گذاری سال با موضوع و محور اقتصادی در مجموعه قضایی استان فارس مورد دغدغه کلیه مسئولان می باشد؛ اجرای دستورالعمل تشکیل ستاد پیگیری اقتصاد مقاومتی است.

وی اضافه کرد: در استان فارس پیش از این بر اساس دستورالعمل؛ کمیته حمایت از سرمایه گذاری فعال بوده لیکن وظایف ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی وسیع تر از کمیته حمایت از سرمایه گذاری است.

رئیس کل دادگستری فارس در خصوص تأثیر اقدامات فرهنگی بر کاهش ورودی پرونده ها تصریح کرد: اقدامات موفق فرهنگی صورت گرفته در حالی محقق گردید که مجموعه قضایی در انجام وظایف ذاتی خود یعنی رسیدگی به پرونده های قضایی و کوتاه کردن فرآیند رسیدگی و کاهش زمان دادرسی از همه ظرفیت های قانونی و مدیریتی جهت نیل به این هدف مهم استفاده کرده است.

نماینده عالی دستگاه قضا در فارس ادامه داد: در همین راستا با تشکیل ۷۳  جلسه مستمر کمیته رفع اطاله دادرسی و اتخاد تصمیمات کاربردی در قالب ۱۱۰ مصوبه، معضل اطاله دادرسی آسیب شناسی شده و راه کارهای لازم در دستور برنامه های عملیاتی قرار گرفته است که نتیجه این اقدامات از ابتدای سال ۹۳ تا پایان ۹۶ به کاهش ۲۵ هزار پرونده از میزان موجودی دادگستری منجر شده است.

نشست خبری رئیس کل دادگستری فارس به مناسبت هفته قوه قضائیه

القاصی مهر ادامه داد: این موفقیت در حالی حاصل گردید که در سال گذشته مجموعه قضایی استان فارس با ورود ۷۶۸۶۲۱ پرونده با رشد ۱۲ درصدی میزان ورودی مواجه بوده است که این امر نشان از همت بلند همکاران قضایی و اداری در رسیدگی به پرونده ها می باشد.

وی یادآور شد: مجموعه قضایی استان در سال گذشته در اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع جرم نیز به خصوص در حوزه پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی برنامه های متعددی در بخش های مختلف تدوین و با استفاده از ظرفیت همه دستگاه ها به نحوی عمل کرده است که با تبیین و شرح وظایف برای کلیه دستگاه ها و نهادها، اهتمام و حساسیت همه آنها در امر پیشگیری افزایش پیدا کرده است.

رئیس کل دادگستری فارس اضافه کرد: استان فارس در تهیه، تدوین و اجرای طرح پیشگیری از تصرف غیرقانونی اراضی ملی و تغییر کاربری غیرمجاز و تعیین ۱۳۰ وظیفه برای ۱۵ دستگاه دولتی و غیر و دولتی، تهیه، تدوین و اجرای طرح اجرایی مدیریت منابع آب و پیشگیری از حفر چاه های غیر مجاز و تعیین ۱۶۲ وظیفه برای ۱۳ دستگاه دولتی که منجر به صرفه جویی ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب در استان گردیده است؛ نسبت به کشور پیشتاز است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

این مقام قضایی تصریح کرد: تهیه، تدوین و اجرای طرح پیشگیری از آسیب اجتماعی طلاق با بهره گیری از اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی، آموزش اقدامات حمایتی از جمله ایجاد مراکز مشاوره در معیت محاکم خانواده، تهیه، تدوین و اجرای طرح اجرایی پیشگیری و مقابله با سرقت اماکن و وسایل نقلیه و سرقت های به عنف با استفاده از ظرفیت ۱۸ دستگاه دولتی و غیردولتی  و پیش بینی ۲۱۷ وظیفه، تهیه، تدوین و اجرای طرح اجرایی کاهش و پیشگیری از خشونت با مشارکت و همکاری ۱۴ دستگاه دولتی و غیردولتی و اختصاص ۸۱ وظیفه انجام شد.

نشست خبری رئیس کل دادگستری فارس به مناسبت هفته قوه قضائیه

القاصی مهر ادامه داد: همچنین تهیه، تدوین و اجرای طرح پیشگیری از سوانح ترافیکی در استان فارس با توجه به افزایش وقوع تصادفات جهت ۱۴ دستگاه دولتی و غیر دولتی با تعیین ۱۳۰ وظیفه انجام گردید.

وی افزود: همچنین با تهیه، تدوین و ابلاغ طرح پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با تعیین ۱۱۰ وظیفه برای ۱۷ دستگاه متولی در استان، برگزاری همایش ها و نشست های ملی، منطقه ای و استانی، به کارگیری ظرفیت های مردمی (هدایت و راهبری و سازماندهی دیده بانان پیشگیری از طریق فعال سازی "سامانه سجام")،  ارتقاء آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی، انعقاد تفاهم نامه های متعدد بین دادگستری کل استان فارس و نهادها و دستگاه های علمی، آموزشی و اجرایی استان فارس زمینه رشد و پویایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی فراهم گردیده است.

رئیس کل دادگستری فارس در ادامه تأکید کرد: در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها، رسیدگی به مشکلات زندانیان توسط مقامات قضایی استان، تعداد ۱۰ هزار و ۹۳ مورد بازدید از زندان های استان انجام شده است و در زمینه بازدید هدفمند قضات دادگستری استان فارس همواره استان فارس رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

القاصی مهر تصریح کرد: تا کنون تعداد۱۴۲۰ نفر از تسهیلات اعطای عفو مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه برخوردار شده اند و تعداد ۴۴۳۵ نفر شامل مرخصی منجر به پایان حبس رفته اند و تعداد ۱۰۴۳ نفر نیز شامل آزادی مشروط شدند.

وی افزود: همچنین به منظور اجرای برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی با عنایت به منویات مقام معظم رهبری، تعداد ۹۷ نفر از همسران زندانیان در دوره پیشگیری از اعتیاد، ۲۷۵ نفر در دوره پیشگیری از طلاق، و ۲۷۵ نفر از همسران و فرزندان زندانیان در دوره آموزشی ارتقاء سطح مهارت های اخلاقی شرکت کردند.

رئیس کل دادگستری فارس افزود: در این میان  تعداد ۱۲۱ نفر از زندانیان تحت پوشش مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج قرار گرفتند و تسهیلات اشتغال زایی از صندوق کارآفرینی امید و بانک قرض الحسنه مهر ایران دریافت کردند و برای ۵۸۷ نفر نیز مشاوره شغلی انجام شده است.

القاصی مهر در خصوص آزادی زندانیان نیز یادآور شد: همچنین سال گذشته در زمینه آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد، ۷۰۹ نفر مرد و ۴۱ نفر زن از زندان های استان آزاد شدند که جرم ۶۳۵ نفر از آنان مالی و ۱۱۵ نفر مربوط به دیه بوده است و در کل۷۵۰ نفر از زندانیان با همت خیرین و کمک های ستاد دیه از زندان های استان آزاد شدند؛ این در حالی است که استان فارس در آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد یکی از رتبه های برتر کشوری را طی سال های متوالی به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: جمع کل بدهی زندانیان آزاد شده ۷۳ میلیارد تومان می باشد که از این میزان ۴۴ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان با همت شوراهای حل اختلاف مورد گذشت شاکی قرار گرفته است.

نماینده عالی دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حمایت و حفظ بیت المال از اولویت های دادگستری استان فارس است، گفت: در راستای حفظ حقوق بیت المال نیز مجموعه قضایی استان فارس در قالب شورای حفظ حقوق بیت المال و پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان؛ زمینه جلوگیری از انتقال غیر قانونی ۷۱ هزار هکتار از اراضی ملی پلاک ۳۷۵ شهرستان بوانات، جلوگیری از واگذاری ۴۵۴۴ هکتار از عرصه های جنگلی مشرف بر سد تنگاب شهرستان فیروزآباد، رفع تصرف بیش از ۱۸۰ هکتار از اراضی مورد تصرف (۱۶۰۰ هکتار) پناه گاه حیات وحش بختگان، جلوگیری از تصرف میزان ۶۵ هکتار از اراضی ملی پلاک مبارک آباد شهرستان قیر و کارزین، جلوگیری از واگذاری ۱۶.۸ هکتار از اراضی ایستگاه آبخیزداری مهجن آباد کامفیروز، جلوگیری از انتقال قطعی ۳۵۰ هکتار از اراضی ملی دشت نمدان شهرستان اقلید، رفع تصرف از ۲۱۷۴/۶۴۵ هکتار از اراضی شهرستان فراشبند و موارد دیگری که بر خلاف آیین نامه اجرایی واگذاری اراضی ملی و دولتی واگذار شده بودند را فراهم کرده است.

رئیس کل دادگستری فارس ادامه داد: میزان کل اراضی رفع تصرف شده در سال ۹۶ حدود ۷۷ هزار و ۹۸۶ هکتار و ۷۶۴۷ متر مربع به ارزش ریالی یک هزار و صد و شصت و نه میلیارد و هشتصد و یک میلیون ریال است.

القاصی مهر افزود: در همین راستا و در قالب طرح های صیانت از منابع آب استان فارس نیز ضمن تدوین برنامه زمانبندی جهت مسلوب نمودن چاههای غیر مجاز در سطح استان فارس در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۲۵۴ حلقه چاه غیر مجاز پر و مسلوب المنفعه گردید.

وی اضافه کرد: در این میان شوراهای حل اختلاف استان فارس با کسب رتبه اول کشوری در چهار سال متوالی عملکرد قابل توجهی در مصالحه پرونده های قتل عمد و مختومه نموده بیش از ۴۲.۱۱۰ پرونده ارجاعی در سال ۹۶  داشته است؛ این در حالی است که مجموعه شوراهای حل اختلاف استان در حال حاضر شاهد حضور ۲۳۱۴ نیرو در ۴۵ حوزه قضایی و مجتمع در مرکز استان و مجموع ۴۱۹ شعبه شامل ۲۱۵ شعب شهری رأیی، ۶۸ شعب شهری صلحی، ۱۳۶ شعب روستایی می باشد.

رئیس کل دادگستری فارس در ادامه در خصوص سن ارتکاب جرم گفت: متاأسفانه میانگین سن ارتکاب جرم در استان فارس به حدود ۳۰ تا ۴۰ سال رسیده است.

این مقام قضایی در خصوص پرونده شهرداری مرودشت نیز بیان داشت: در خصوص این پرونده در کل ۲۹ متهم که شامل شهردار، اعضای شورا و کارکنان مرتبط با موضوع پرونده شناسایی شده اند که در دادسرای مرکز استان در حال پیگیری است که متهمین ردیف اول تا پنجم و هفتم تا دهم در حال حاضر در بازداشت هستند و متهمین ردیف ۱۱ تا ۲۹ با وثیقه آزاد شده اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها