رییس دانشگاه علوم پزشی گیلان، با اشاره به این که در یک سال اخیر، هفت پیوند موفقیت آمیز کبد در گیلان صورت گرفته است، تصریح کرد: انجام عمل پیوند مغز استخوان، قلب و ریه نیز از جمله اقدامات در دست انجام دانشگاه است، که نیاز به همکاری های بین بخشی دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، شاهرخ یوسف زاده، بحث کاربردهای بالینی و تقویت رشته های بین رشته ای و مهندسی بافت را از دیگر برنامه نوین سلامت استان عنوان کرد و خاطر نشان کرد: مشارکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سازمان های ذیربط مانند دانشگاه گیلان، دانشگاه آزاداسلامی، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری و سایر سازمان ها، موقعیت ویژه ای برای استان گیلان فراهم آورده تا در مسیر آینده علمی، در جهت کاربردی و عملیاتی شدن تحقیقات علمی گام های موثری برداشته شود. در این زمینه، برای توسعه فعالیت ها،  شناسایی و جذب نیروهای نخبه استان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به این که در یک سال اخیر، هفت پیوند موفقیت آمیز کبد در گیلان صورت گرفته است، تصریح کرد: انجام عمل پیوند مغز استخوان، قلب و ریه نیز از جمله اقدامات در دست انجام دانشگاه است، که نیاز به همکاری های بین بخشی دارد. زیرا بحث پیوند و زیرساخت های بالینی و علوم پایه نقش ویژه ای در زمینه سلول های بنیادی ایفا می کنند. وی افزود: راه اندازی رشته های بین رشته ای پزشکی مانند PHD سلول کاربردی و مهندسی بافت نیز در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد.

راه اندازی آزمایشگاه اختصاصی در زمینه سلول های بنیادی

این مسوول خاطرنشان کرد: همزمان با تاسیس مجتمع پیشرفته پزشکی، دو کار گروه علوم اعصاب و ژنتیک نیز در کنار این مجتمع در زمینه سلول های بنیادی فعالیت خواهند داشت. در این راستا بحث نانوتکنولوژی مکمل این دو کارگروه خواهد بود. همچنین راه اندازی آزمایشگاه اختصاصی در زمینه سلول های بنیادی از دیگر برنامه های در دست اقدام دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان

 یوسف زاده با بیان این مطلب که شناسایی ظرفیت ها، منابع، امکانات و تجهیزات حوزه سلول های بنیادی همت و عزم جمعی می طلبد تا فعالیت های علمی متمرکز شود، یاد آور شد: از سوی دیگر داشتن چشم انداز و برنامه راهبردی مشخص در این زمینه، از دیگر ضروریات است. بنابراین هرحوزه باید نسبت به تدوین برنامه عملیاتی خود  اقدام کند.

کمک خیرین سلامت در جهت تامین منابع شرکت های دانش بنیان

وی کمک خیرین سلامت را در جهت تامین منابع شرکت های دانش بنیان اثرگذار عنوان کرد و افزود: حضور اندیشمندانی مانند پرفسور سمیعی در استان گیلان نقطه عطفی در همکاری های بین سازمانی فراهم کرده است ولی لازم است در این حوزه، نگاه بین المللی داشته باشیم و از ظرفیت های سایرین نیز بهره مند شویم. در این راستا، توسعه مشارکت های بین بخشی در سازمانها می تواند بستر مناسبی برای ارتقای فعالیت در حوزه سلول های بنیادی باشد.

راه اندازی منطقه علمی دره سفید رود در زمینه توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی

یوسف زاده چابک در پایان با بیان این که راه اندازی منطقه علمی دره سفید رود در زمینه توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، با بهره گیری از ظرفیت های موجود در این استان، در جهت رسیدن به اعتلای علمی کشور ، این استان می تواند به عنوان پایگاه ویژه خاورمیانه مطرح شود.