سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان کرمانشاه از کشف، ضبط و امحاء بیش از 9 تن انواع فرآورده خام دامی فاسد و ناسالم در طرح تشدید نظارت بهداشتی ماه مبارک رمضان در شهر کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، صیاد غلامی با اشاره به انجام 3800 مورد بازدید از مراکز تهیه، استحصال، نگهداری و عرضه فراورده‌ خام دامی، افزود: در جریان بازدید از مراکز فرآورده خام دامی، پنج واحد عرضه متخلف که سلامت مردم را به خطر می‌انداختند با دستور مقام قضایی پلمب شد.

وی مقابله با بیماری‌های استراتژیک دامی و نظارت بر بهداشت عمومی را از وظایف اصلی دامپزشکی برشمرد و عنوان کرد: در بخش نظارت بر بهداشت عمومی که به‌صورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است، هیچ‌گونه مماشاتی نداریم و با هرگونه تخلف به‌شدت برخورد خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: هرگونه عرضه گوشت ناسالم و خارج از چرخه کشتار مشمول برخوردهای سخت دامپزشکی و تشکیل پرونده قضایی خواهد شد.

غلامی یادآوری کرد: گوشت‌هایی که خارج از شبکه بهداشتی و مجاز کشتارگاه عرضه می‌شود ممکن است بهای پایین‌تری داشته باشد، اما تهدید جدی برای سلامت مردم ‌محسوب می‌شود، زیرا دامپزشکی امکان هیچ‌گونه نظارت بهداشتی و شرعی بر این گوشت‌ها را ندارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از راه‌های ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو خرید و مصرف گوشت کشتار غیرمجاز است‌.

به گفته او مردم باید توجه کنند گوشت قرمز حتماً مهر دامپزشکی داشته باشد و گوشت مرغ نیز دربسته بندی با تاریخ‌مصرف مشخص عرضه شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی کرمانشاه بابیان اینکه عرضه گوشت از پیش چرخ شده تخلف است، گفت: گوشت باید حتماً در حضور مشتری چرخ شود.

وی بابیان اینکه دامپزشکی نیز در تمام ساعات شبانه‌روز تلاش می‌کند امنیت غذایی به‌ویژه سلامت فرآورده خام دامی را برای مردم تأمین کند، تصریح کرد: شهروندان هم می‌توانند هرگونه انتقاد، پیشنهاد و شکایت را با تلفن 1512 و یا سامانه پیامکی 100010001512 با دامپزشکی در میان بگذارند.