عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در دومین جلسه آموزشی اعضای سازمان مردم نهاد کشتی نجات گفت: با توجه به مشکلات ناشی از کم آبی تغییر سبک زندگی برای سازگاری با کم آبی در اصفهان ضروری است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، کوروش محمدی با اشاره به مشکلات ناشی از کم آبی و عدم مصرف صحیح آب گفت: برای تغییر رفتار افراد، باید نگرش آن ها را نسبت به مسئله حیاتی آب عوض کرد و این کار جز با آموزش و ارتقاء سطح دانش میسر نیست. 

وی با بیان این که امروز جامعه با تاثیر از سبک زندگی غربی دچار مصرف زدگی و فردگرایی شده است افزود: بر اساس آموزه های ایرانی و اسلامی، انسان در طول زندگی خود باید همواره به تامین منافع جمعی توجه داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان بر استفاده از مربیان آموزش دیده و مورد اعتماد، انتخاب صحیح گروه های هدف، سرعت در ارائه پیام و ارائه روش های نوین و قابل اجرا برای آموزش شهروندان جهت استفاده درست از آب تاکید کرد.

یکی از دلائل بد مصرفی در موضوع آب بی توجهی به موضوع اقتصاد آب است

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز یکی از دلائل بد مصرفی را بی توجهی به موضوع اقتصاد آب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر متر مکعب آب شرب در حدود یکهزار تومان است در حالی که نزدیک به 270 تومان از کاربری های خانگی و 450 تومان بطور متوسط  از همه کاربری ها دریافت می شود.

شرکت آبفا اصفهان

سید اکبر بنی طباء در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم تغییر نگرش مردم با استفاده از توانمندی سمن ها تاکید کرد و گفت: سازمان مردم نهاد کشتی نجات نخستین تشکل مردمی است که برای آموزش شهروندان در خصوص مصرف بهینه آب پیشگام شده است و  امیدواریم بتوان نتایج این تجربه را به عنوان یک الگو در سطح کشور مطرح کرد.

 وی در پایان سخنانش به اقدامات صورت گرفته برای باز چرخانی آب و استفاده از پساب فاضلاب نیز اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای مهمی که در این زمینه صورت گرفته است انعقاد قرارداد بیع متقابل با شرکت فولاد مبارکه بود که بر اساس آن این شرکت هزینه 240 میلیارد تومانی اجرای شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب در 9 شهر شهرستان های لنجان و مبارکه در قبال استفاده از پساب فاضلاب این شهرها به مدت 30 سال را تامین می کند.

به گزارش موج، سمن کشتی نجات از جمله سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد است که اعضای آن را جمعی از پزشکان، روان شناسان و کارشناسان بهداشت فعال در عرصه های اجتماعی تشکیل می دهند و قرار است پس از گذراندن دوره های آموزشی، در قالب مروجان مصرف بهینه آب با حضور در مجامع مختلف نسبت به آموزش شهروندان و تغییر الگوی مصرفی آنان اقدام کنند.