استاندار فارس تأکید کرد: فعالیت در مورد تعطیلی روزهای پنجشنبه در استان فارس در مقطعی متوقف شده بود که بنا به تقاضاهای مطرح شده نامه ای از سوی استان ها به معاون اول رئیس جمهوری نوشته شد و دکتر جهانگیری نیز دستور داد که استانها پس از بررسی های لازم، خواسته ها و پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، اسماعیل تبادار امروز شنبه در آیین تجلیل از دست اندرکاران ستاد خدمات سفرهای نوروزی فارس در شیراز گفت: فعالیت در مورد تعطیلی پنجشنبه ها در استان فارس در مقطعی متوقف شده بود که بنا به تقاضاهای مطرح شده نامه ای از سوی استان ها به معاون اول رئیس جمهوری نوشته شد و دکتر جهانگیری نیز دستور داد که استان ها پس از بررسی های لازم، خواسته ها و پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

وی افزود: تعطیل شدن پنجشنبه ها، مسایل و مشکلاتی را در بر می گیرد که باید با بررسی های لازم، زمینه اجرای صحیح و مناسب آن در استان فارس فراهم گردد.

نماینده عالی دولت در فارس تصریح کرد: استان فارس به لحاظ پیشینه تاریخی اش به ویژه در زمینه های فرهنگی، باستانی، مذهبی و طبیعی؛ می تواند از ظرفیت های قابل توجهی در زمینه گردشگری برخوردار شود و استفاده از این قابلیت ها نیز موجب ارتقای گردشگری و افزایش ورود شمار زیادی از گردشگران به این استان می شود.

استاندار فارس با بیان این که باید رونق گردشگری استان به عنوان یک ضرورت در حوزه اشتغالزایی و اقتصادی با جدیت دنبال شود تأکید کرد:  باید با توجه به اهمیت و تأثیر گردشگری در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی؛ زیرساخت های لازم برای تحقق این مهم فراهم شود، اگر چه مهیا کردن این زیر ساخت ها در مدت زمانی کوتاه ممکن نیست اما باید تمام توان خود را برای ایجاد آن به کار بگیریم.

تبادار هدف از تشکیل ستاد خدمات سفر نوروزی در استان را تلاش برای شناسایی تنگناها و تلاش برای رفع آنها عنوان کرد و افزود: باید رویکردی مدیریتی و جامع در خصوص سفرهای نوروزی و سایر سفرهایی که در طول سال به استان فارس انجام می شود را پیاده سازی کرده و اجرای آن را در دستور کار قرار دهیم.

وی تمام فعالیت های انجام شده در حوزه گردشگری این استان را مثبت ارزیابی کرد و تأکید کرد: اما نمی توانیم مدعی این باشیم که تاکنون اقدامات ما بدون اشتباه بوده و باید در اسرع وقت برای رفع کاستی ها و اشتباهات احتمالی اقدام نماییم.

استاندار فارس با اشاره به سفر انبوه مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به کلانشهر شیراز خاطرنشان ساخت: باید شرایط و زیرساخت های لازم جهت میزبانی از این گردشگران و مسافران در تمامی شهرستان های استان فارس فراهم شود تا میهمانان و گردشگران با فراغ بال به شهرستان ها سفر کنند.

وضعیت مجموعه تاریخی پاسارگاد نامطلوب است

تبادار در بخش دیگری از سخنان خود از وضعیت نامطلوب مجموعه تاریخی پاسارگاد پرده برداشت و گفت: فضای این مجموعه که دارای شهرت جهانی است رضایت بخش و زیبنده نیست و باید هرچه سریعتر ساماندهی شود که انتظار داریم برنامه ای جامع برای ساماندهی این مجموعه ارزشمند پیش بینی و اجرا گردد.

به گزارش موج، مجموعه میراث‌ جهانی پاسارگاد در محلی به ‌نام دشت مرغاب در 130 کیلومتری شمال شیراز، نزدیک به سرحدات شمالی استان فارس، واقع شده است.

وضعیت مجموعه تاریخی پاسارگاد نامطلوب است

پیشینه منطقه پاسارگاد بر اساس پژوهش های باستان شناسی به دوره میانی پارینه سنگی می رسد اما شاخص ترین دوره فرهنگی دشت پاسارگاد، دوره هخامنشیان است. بر اساس مدارک و شواهد موجود نام پاسارگاد برای نخستین بار در این دوره تاریخی مطرح شد.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.

این مجموعه، در بر گیرنده ساختمانهایی چون آرامگاه کوروش، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل و کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود و خاندان پارس به رهبری کوروش دوم از سال 529 تا 559 پیش از میلاد بر ایران حکومت می کردند.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، در شانزدهم تیرماه سال 83 خورشیدی به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسید.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در 110 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.