مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: سرانه بهره برداری مردم از شبکه های جمع آوری و دفع فاضلاب در خوزستان حدود 38 درصد است، درحالی که متوسط کشوری آن 50 درصد است و وضعیت آب در خوزستان بحرانی است.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، صادق حقیقی پور طی جلسه صمیمانه با استاندار خوزستان، مهندسان، پیمانکاران و عوامل اجرایی طرح های شرکت آب و فاضلاب استان که امروز شنبه( 19خرداد ) در اهواز برگزار شد، بیان کرد: وضعیت آب در خوزستان وضعیت بحرانی است. امروز EC رودخانه بهمنشیر 11هزار و 300 میکرو زیمنس بر سانتی متر و EC رودخانه کارون در بازه خرمشهر حدود 18هزار میکرو زیمنس بر سانتی متر است.

وی ادامه داد: اکنون مردم آبادان، خرمشهر و پایین دست رودخانه کارون، آبی را با بیش از دو تا سه برابر حد استاندارد از نظر شوری دریافت می کنند. در خصوص آب تحویلی به مردم، بحث بهداشت آب خط قرمز شرکت آب و فاضلاب خوزستان است اما در خصوص کیفیت آب تحویلی به مردم، شرکت آبفا خوزستان نیز ناراحت است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در خصوص بحث فاضلاب در استان عنوان کرد: از 63 شهری که در خوزستان زیر نظر شرکت آبفا خوزستان هستند، فقط 16 شهر ردیف اجرایی طرح های فاضلاب را دارند. با همتی که در این زمینه انجام گرفت، امسال توانستیم ردیف اجرایی را برای طرح های فاضلاب شهر مسجدسلیمان تعریف کنیم.

حقیقی پور با بیان اینکه به زودی اولین فاز از پروژه فاضلاب مسجدسلیمان را اجرایی خواهیم کرد، تصریح کرد: مناقصه اجرای این طرح برگزار و پیمانکار مشخص شده است و به زودی با کلنگ زنی اجرای این طرح شاهد آغاز عملیات اجرایی آن خواهیم بود.

وی اضافه کرد: در بخش آبرسانی و اصلاح شبکه حدود 8 هزار کیلومتر شبکه توزیع و حدود 1500 کیلومتر خطوط انتقال در محدوده شرکت آب و فاضلاب خوزستان موجود است اما متاسفانه بیش از نیمی از این شبکه توزیع فرسوده است و باعث شده تا هدر رفت آب در شهرهای خوزستان بسیار بالاتر از حد نرمال باشد.

هدر رفت آب در شبکه توزیع آب خوزستان حدود 40 درصد است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان بیان داشت: هدر رفت آب در شبکه توزیع آب استان حدود 40 درصد است. با توجه به قولی که در این زمینه داده ایم امسال قطعا 5 درصد کنترل هدر رفت را در شبکه توزیع استان خواهیم داشت و در مدت 3 سال میزان هدر رفت آب در شبکه توزیع استان را به 25 درصد کاهش خواهیم داد.

هدر رفت آب در خوزستان

حقیقی پور افزود: در حال حاضر 44 پروژه در شهرهای مختلف در بحث اصلاح شبکه توزیع فعال هستند. برخی از این پروژه ها به اتمام رسیده و برخی نیز در مرحله تحویل موقت هستند. همچنین  21پروژه نیز در بحث آبرسانی و بازسازی تاسیسات فعال است. با توجه به پروژه های تعریف شده امسال حدود 460 کیلومتر از شبکه ها اصلاح خواهند شد و امیدواریم بتوانیم وعده اصلاح 1200 کیلومتر شبکه را در مدت سه سال محقق کنیم.

وی در خصوص بحث آبرسانی اظهار کرد: اقدام مهمی که در این زمینه در استان انجام گرفته، بحث احداث آب شیرین کن ها است. در گذشته فقط دو آب شیرین کن در آبادان و خرمشهر به ظرفیت 25 هزار متر مکعب در شبانه روز و یک آبشیرین کن 5 هزار متر مکعبی نیز در هندیجان وجود داشت. با اقداماتی که انجام گرفته اکنون ظرفیت آب شیرین کن هندیجان به ظرفیت 7500متر مکعب در شبانه روز رسیده است.

حقیقی پور اذعان داشت: برای آبادان یک آب شیرین کن جدید با ظرفیت 14 هزار متر مکعب در شبانه روز، برای شهر چوئبده یک آبشیرین کن با ظرفیت 2500 متر مکعب در شبانه روز، یک آبشیرین کن با ظرفیت 3500مترمکعب در شبانه روز برای شهر اروند کنار، دو آبشیرین کن با ظرفیت 10 هزار متر مکعب در شبانه روز برای شهرهای رامهرمز و شادگان و یک آبشیرین کن با ظرفیت 20 هزار مترمکعب در شبانه روز برای بندر ماشهر در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: همه این آب شیرین کن های در نظر گرفته شده برای شهرهای استان در مرحله مناقصه قرار دارند و با تکمیل مراحل اجرایی آن ها، امیدواریم شاهد رشد چشمگیر کیفیت آب در شهرهای خوزستان باشیم.

وی در خصوص شبکه های فاضلاب و توسعه تصفیه خانه ها بیان کرد: حدود 300 میلیون متر مکعب در سال فاضلاب خام وارد محیط آبی و پیکره های آبی استان می کنیم که یک عدد بسیار زیاد است. کل نیاز آّبی صنعت استان خوزستان که یک استان صنعتی است، سالانه حدود 300میلیون متر مکعب در سال است و تقریبا پساب خام تصفیه نشده استان، معادل نیاز صنعت استان به آب است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان یادآور شد: سرانه بهره برداری مردم از شبکه های جمع آوری و دفع فاضلاب در خوزستان حدود 38 درصد است، درحالی که متوسط کشوری آن 50 درصد است. امیدواریم با مصوبه هیات دولت و با حمایت های استانداری خوزستان تا پایان سال 99 این عدد را در خوزستان به 54 درصد برسانیم و بتوانیم حداقل خدماتی که به مردم ارائه می دهیم معدل میانگین کشوری باشد.