سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری هرمزگان از ثبت ۵۰ اثر ارزشمند در غرب این استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، اشکان مختاری با اشاره به ثبت ۵۰ اثر ارزشمند در غرب این استان در فهرست آثار ملی افزود: به دلیل شرایط خاص زمین‌شناسی و نمونه‌های نادری از میراث طبیعی که در هرمزگان قرارگرفته است و با توجه وسعت استان و عدم امکان پوشش سراسری، پژوهش‌ها در سه حوزه مرکزی، شرقی و غربی تقسیم‌بندی و برنامه‌ریزی شد که در قدم نخست حوزه غربی استان در حال  پژوهش و مطالعه قرار گرفت که تاکنون بیش از ٥٠ اثر ارزشمند قابل ثبت در فهرست موقت میراث ناملموس و طبیعی استان قرارگرفته است.

وی تصریح کرد: بر اساس اولویت و بودجه، پرونده‌های این ۵۰ اثر تهیه و جهت ثبت در فهرست آثار ملی معرفی خواهند شد.

مختاری بابیان اینکه پژوهش سیستماتیک و گسترده در نواحی و مرکزی در دستور کار این اداره کل قرار دارد، اضافه کرد: شهرستان‌های بندرلنگه، بستک و پارسیان در حوزه غربی موردمطالعه قرارگرفته‌اند.

وی بیان کرد: بی‌شک آثار ارزشمند ملموس که به‌راحتی قابل‌شناسایی و درک هستند را یک دانش پنهان به وجود آورده و شاخصی که این آثار را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

این مقام مسئول در پایان عنوان کرد: فرهنگِ پدیدآورنده آن اثر است که درواقع به آن جان بخشیده است، بنابراین مطالعات فرهنگی و طبیعی ازجمله مطالعات بنیادی و تأمین‌کننده زیرساخت‌های اجتماعی برای حفاظت از داشته‌های ملموس و ناملموس آن جامعه است.