مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: بزرگ‌ترین طرح اصلاح باغات استان در میناب به‌زودی اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مسعود گرگیچ ضمن بیان این خبر که بزرگ‌ترین طرح اصلاح باغات استان در میناب اجرا می‌شود گفت: این طرح با مساحت ۸ هزار هکتار در دشت مرکزی میناب در حال مطالعه است و عملیات اجرایی آن به‌زودی آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه متوسط عملکرد نخلستان‌های استان ۴ تن در هکتار گفت: پس از اصلاح باغات عملکرد نخلستان‌ها به ۱۰ تن در هکتار می‌رسد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان هرمزگان افزود: پس از اجرای کامل طرح اصلاح باغات عملکرد مرکبات استان از ۱۰ تن به ۲۰ و عملکرد میوه‌های گرمسیری از ۹ تن به ۱۵ تن می‌رسد.

این مقام مسئول گفت: عملیات اصلاح باغات استان هرمزگان در روستای شمیل در سطح ۱۲۰ هکتار در مرحله نخست انجام است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان هرمزگان افزود: عملیات کاشت در مرحله دوم در ۱۴۵ هکتار از باغات روستای شمیل در ماه‌های آینده شروع خواهد شد.

گرگیچ افزود: اصلاح باغات در سطح ۵۹۳ هکتار در مناطق مختلف استان ازجمله روستای سراح بخش احمدی به مساحت ۷۰ هکتار، روستای پور به مساحت ۲۵ هکتار، روستای سرجوئیه به مساحت ۷۵ هکتار، روستای سرخنگی به مساحت ۱۲۵ هکتار و روستای خراجی از توابع شهرستان رودان در سطح ۳۳ هکتار در حال اجرا است.

وی گفت: برای اجرای طرح اصلاح باغات در سال باغی ۹۷-۹۶ تعداد ۷۵ هزار اصله نهال یارانه دار در اختیار سایت‌های اصلاح باغات و باغداران استان قرار گرفت.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان هرمزگان استفاده بهینه از منابع آب‌وخاک، حذف باغات قدیمی و فاقد توجیه اقتصادی و احداث باغات مکانیزه را از مهم‌ترین اهداف طرح اصلاح باغات است.