استاندار فارس در دیدار اعضای هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس تأکید کرد: باید بین انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس و مدیران و مسئولان رسانه‌ها همسایگی ایجاد و با این روش مسائل و مشکلات را رفع کرد؛ قطعا کار خبرنگاران هم سیاسی، هم اجتماعی و هم امنیتی است چرا که با کمترین تغییر در یک جمله و خبر، می‌تواند آرامش ایجاد یا مخاطره و تنش برپا کند.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، اسماعیل تبادار در دیدار اعضای هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس که با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس برگزار شد، تأکید کرد: باید بین انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس و مدیران و مسئولان رسانه‌ها، همسایگی ایجاد و با این روش مسائل و مشکلات را رفع کرد؛ قطعاً کار خبرنگاران هم سیاسی، هم اجتماعی و هم امنیتی است چرا که با کمترین تغییر در یک جمله و خبر، می‌توانند آرامش ایجاد یا مخاطره و تنش برپا کنند.

وی به مشکلات مطرح شده از سوی اعضای هیئت رئیسه‌ی انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس اشاره و بر لزوم رفع این مسائل با همراهی دستگاه‌های متولی، تأکید کرد و گفت: قطعاً تقویت این انجمن را مد نظر داریم البته باید مسائل را باید به دور از ایجاد تقابل دنبال کرد.

  کار خبرنگاران هم سیاسی، هم اجتماعی و هم امنیتی است

نماینده عالی دولت در فارس تصریح کرد: گسترش و توسعه‌ی تشکل‌های صنفی به افزایش تعداد آنها نیست و لازم است به کیفیت چنین فعالیت‌هایی توجه ویژه داشت.

استاندار فارس با اشاره به اینکه توسعه‌ی متوازن و پایدار با گسترش تشکل‌های صنفی و سازمان‌های مردم‌نهاد در جامعه تحقق می یابد، اظهار داشت: رسانه‌ها و خبرنگاران در فارس باید با نگاهی عمیق و بینشی مناسب بر حفظ موازنه و آرامش در این استان تاثیرگذار باشند که البته رسانه های استان فارس تا کنون این چنین بوده اند.

تبادار در عین‌حال لزوم توجه اعضای تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به اهداف تبیین و ترسیم شده را یک ضرورت دانست و گفت: به حتم تشکلی که نمی‌داند کارکردش چیست، تأثیرگذاری لازم را هم نخواهد داشت.

وی با ابراز خرسندی از اینکه فارس در تأسیس و راه‌اندازی انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری در کشور پیشتاز بوده است، گفت: همین که امروز به جای پیگیری تشکیل و تأسیس انجمن، اینجا نشسته‌ایم و پیرامون روش های تداوم فعالیت و بررسی مشکلات پیش روی آن برای پیشرفت و توسعه صحبت می‌کنیم، یک گام جلو هستیم.

نماینده دولت دوازدهم در فارس، قدرت تجزیه و توان تحلیل را دو ویژگی یک خبرنگار دانا، آگاه و با دانش دانست و افزود: عملکرد خبرنگار و رسانه در چارچوب نقد منصفانه و ارائه اخبار به صورت صادقانه باعث می‌شود تا اعتماد عمومی از رسانه ها سلب نشود.

استاندار فارس گسترش دامنه اطلاع رسانی از رسانه های سنتی به فضای مجازی و در اختیار عموم قرار گرفتن فضای اطلاع‌رسانی را عاملی برای به مخاطره افتادن فضای رسانه ای در کشور دانست و با تأکید بر لزوم استفاده هوشمندانه و اخلاق گرایانه از این فضا یادآور شد: آنچه که امروز به عنوان یک رسالت برای خبرنگاران توصیه می‌شود ترویج اخلاق حرفه ای در حوزه خبر با محوریت انصاف و تقواست.

تبادار همچنین حفظ آبروی شهروندان را یک وظیفه اخلاقی و شرعی دانست و تصریح کرد: خبرنگاران و رسانه‌ها به عنوان علمداران حوزه خبر و اطلاع‌رسانی، باید در جهت حفظ و صیانت از حریم خبر، پیشگامان رعایت این وظیفه شرعی و انسانی باشند.

وی در ادامه سخنان خود به سیاست دولت تدبیر و امید مبنی بر تقویت کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد و تشکل‌های صنفی اشاره کرد و افزود: توسعه متوازن و پایدار با گسترش سمن ها و تشکل های صنفی، معنای بیشتری پیدا می کند و در عین حال نبود احزاب قدرتمند و با برنامه خود می تواند یکی از آفت‌های فعالیت‌های تشکیلاتی در کشور باشد و در نتیجه وقتی حزب قدرتمندی در کشور وجود نداشته باشد، مرجع گروه‌های مختلف فرق خواهد کرد.

این مقام عالی دولت در فارس ادامه داد: یکی از نتایج بزرگ این نقص سیاسی اجتماعی، مدعی شدن تمام گروه ها در امور حکمرانیاست ولی اگر جامعه به سمت تحزب واقعی گام بردارد در نتیجه همه صنوف می‌توانند از طریق حزب و تشکلشان، مطالبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را مطرح و پیگیری نمایند.

استاندار فارس اضافه کرد: زمانی که مطالبات تخصصی شود آنگاه هر صنف می تواند مبتنی بر شناسنامه فعالیت خود قلم بزند و برای حفظ و صیانت از شناسنامه خود مدعی و منتقد شود.

تبادار با اشاره به ظرفیت‌های فراوان استان فارس در حوزه‌های مختلف، نقش رسانه‌ها در حل اختلافات در جامعه را نقشی تأثیرگذار و غیرقابل انکار دانست و گفت: اجماع عمومی در راستای تأمین مصالح و منافع کشور و نظام، تنها راه حل عبور از بحران های کنونی در جامعه است.

وی بیان داشت: من معتقدم که فضای عمومی رسانه ای امروز در مخاطره‌ی جدی قرار دارد و لیکن وظیفه‌ی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این باره بسیار سنگین و با اهمیت است و در این خصوص انجمن صنفی باید به کرات جلساتی را با اداره کل فرهنگ و ارشاد برگزار کرده و به فعالان عرصه‌ی رسانه تحت حمایت خود تلنگری جدی بزند.

استاندار فارس خاطرنشان ساخت: استان فارس سرشار از ظرفیت‌ است و اقدامات خوب و اثرگذاری نیز در طول سال‌های اخیر انجام شده و همچنان دنبال می‌شود اما با همه این تفاسیر، اجماع عمومی و هماهنگی و همدلی برای تداوم فعالیت‌ها نیز لازم به نظر می رسد.

نماینده عالی دولت در فارس همچنین در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، لزوم تبیین اندیشه‌های امام راحل را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به قرار داشتن در ایام شهادت مولای متقیان علی (ع) عنوان داشت: حضرت علی(ع) مجسمه‌ی عدالت محسوب می‌شود و ما شیعیان افتخار رهروی ایشان را داریم و بر همه ما لازم است که بیشتر از پیش در خصوص شخصیت آن ابر مرد تاریخ تحقیق کرده و همه‌ی ابعاد شخصیتی فردی که غایت و نهایت همه‌چیز محسوب می‌شود را شناخته، دنبال کرده و ترویج دهیم.

نگاه دولت افزایش تعداد و اثربخشی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی است

در ادامه این نشست صمیمی مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز از افزایش تعداد تشکل‌های کارگری طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: نگاه دولت افزایش تعداد و اثربخشی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی است.

  کار خبرنگاران هم سیاسی، هم اجتماعی و هم امنیتی است

سهراب مختاری تصریح کرد: خوشبختانه در مدت یکساله فعالیت انجمن صنفی کارگری خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس، این انجمن توانسته در راستای مسیر اصلی خود حرکت کند.

وی یکی از ضروری‌ترین اهداف این انجمن را دنبال کردن مسائل آموزشی با هدف حرفه‌‌ای تر کردن فعالان عرصه‌ی رسانه در فارس تبیین و تأکید کرد: به حتم خبرنگار حرفه‌ای نباید اخبار و گزارش‌هایش را مبتنی بر نگاه فردی و شخصی به مدیران یا سازمان‌ها تدوین و منتشر کند.

مدیر کل کار تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس می‌تواند سیاست‌گذاری خود را در عرصه‌ی فعالیت رسانه‌ای دنبال کند چرا که این انجمن و اعضای آن شالوده‌‌ی فعالیت‌های اثربخش رسانه‌ای محسوب می‌شوند و علی‌رغم آنکه نباید هیچ وابستگی به دستگاه‌های دولتی داشته باشند اما باید داشتن تعلق خاطر به نظام و حاکمیت برایشان یک اصل ضروری باشد.

مختاری یکی از ضرورت‌های امروز را دفاع از حق در فضاهای مختلف دانست و بیان داشت: پاسخگویی به شایعات و دروغ‌پردازی‌ها خصوصاً در فضای مجازی، می‌تواند از کارکردهای مهم این انجمن باشد اما در این بخش هنوز شاهد حضور پررنگی نبوده‌ایم.

وی تصریح کرد: امروز لزوماً خبرنگاری که مدام به دولت و مسئولان حمله می‌کند، خبرنگار خوبی نیست زیرا تأثیرگذاری فعالیت‌ها گاهی در همراهی خبرنگار و رسانه با دولت و مسئولان معنا پیدا می کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امروز خبرنگاری یک شغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود و خبرنگاران می‌توانند از مزیت‌های این موضوع برخوردار شوند، ابراز امیدواری کرد که راه برای استفاده عکاسان خبری از این ویژگی با کمک انجمن صنفی نیز هموار شود.

مختاری ادامه داد: ایجاد امنیت شغلی در بین نیروهای کار، از یک سو به خود کارگر باز می‌گردد زیرا اگر یک کارگر  بتواند مهارت‌های حرفه‌ای خود را ارتقاء بخشد؛ کارفرما به راحتی نمی‌تواند فرد جایگزین برای او بیابد لذا امنیت حرفه‌ای فرد تضمین خواهد شد که این موضوع در خصوص خبرنگاران و عکاسان خبری در قبال رسانه مطبوع و مدیر خود نیز صدق می کند.

فعالان رسانه‌ای با مراجعه به سایت وزارت ارشاد از مزایای بیمه بهره‌مند شوند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از تشکیل این انجمن گفت: فقط دو تشکل خانه مطبوعات فارس و انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری در حوزه‌ی رسانه مورد تأیید این اداره کل است.

  کار خبرنگاران هم سیاسی، هم اجتماعی و هم امنیتی است

صابر سهرابی ضمن اعلام آمادگی برای افزایش سطح همکاری‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری، از فراهم شدن تسهیلات لازم برای برگزاری دوره های آموزشی ویژه‌ی خبرنگاران از سطح مقدماتی تا پیشرفته خبر داد و افزود: تمام امکانات این اداره کل برای انجام چنین فعالیت‌هایی مهیاست.

وی با اشاره به اینکه بحث بیمه‌ی فعالان عرصه‌ی خبر در رسانه‌ها، از سوی وزارت ارشاد دنبال شده است، تأکید کرد: فعالان رسانه‌ای می‌توانند با مراجعه به سایت وزارت ارشاد از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با یادآوری اینکه سامانه‌ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شناسایی و رتبه‌بندی خبرنگاران فعال در رسانه‌های کشور ایجاد شده است، اظهار داشت: تمام خبرنگاران فعال با نام‌نویسی در این سامانه، امکان برخورداری از کارت شناسایی را خواهند داشت.

به گزارش موج، در ابتدای این دیدار علی محمد پشوتن رئیس، محمود شبان سروستانی دبیر، زهرا جعفری خزانه‌دار، محمد جواد شلتوک کار بازرس و رضا قادری عضو هیئت رئیسه‌ی انجمن صنفی کارگری خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس نکات مد نظر خود پیرامون شکل‌گیری، کارکردها،‌ وظایف، اهداف و دست‌آوردهای این تشکل را مطرح کردند.