معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و آگاهی سازی جامعه با راه‌های مقابله با آن‌ها باید به دنبال ایده‌های نو، خلاقیت و نوآوری در زمینه‌های آسیب‌های اجتماعی بود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، بهروز اکرمی در نشست کمیته تخصصی توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان، عنوان کرد: اگر اعتقاد و باور داریم که آسیب‌های اجتماعی ازجمله مواد مخدر نسبت به گذشته متفاوت شده است باید به دنبال روش‌ها و شیوه‌های متفاوت برای مبارزه و مقابله با آن‌ها بود.

وی تأکید کرد: درزمینه‌ی مبارزه با مواد مخدر و مقابله با اعتیاد در جامعه نیاز به نگاه نو و ابزار جدید است زیرا تجارب ثابت کرده برنامه‌های روتین گذشته از قبیل چاپ بنر و پوستر دیگر پاسخگو نیست.

اکرمی بر عمومی‌سازی مقابله با آسیب‌های اجتماعی در جامعه تأکید کرد و گفت: باید با رفتن به بطن محلات مردم را در خصوص آسیب‌های اجتماعی  از قبیل اعتیاد و مواد مخدر و راه‌های مقابله با آن آگاه کرد و  مردم را برای مشارکت درراه مبارزه با مواد مخدر ترغیب کرد.

وی اضافه کرد: به‌عنوان یک ایده نو، می‌توان با همکاری گروه‌های هنری استان، نمایش‌های آموزنده و تأثیرگذاری تحت عنوان اعتیاد را در محلات آسیب‌پذیر اجرا کرد و مخاطرات آن را با شیوه نمایش به مردم نشان و نحوه مقابله با آن را آموزش داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با تأکید بر لزوم ایجاد تعادل در محلات مختلف استان در بحث فرهنگ‌سازی، افزود:  باید در کنار محلات پرخطر و آسیب‌پذیر برای محلات دیگر به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی نیز برنامه داشت.

وی مرزبندی جغرافیایی برای آسیب‌های اجتماعی را اشتباه دانست و گفت: برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی  و بحث آسیب‌پذیری جامعه تفکیک جغرافیایی امکان‌پذیر نیست و می‌توان بر مبنای اولویت‌بندی در محلات مختلف یک شهر برنامه ارائه کرد اما نمی‌توان برخی از محلات را بدون برنامه رها کرد.

اکرمی انجمن معتادان گمنام (NA) را نسخه‌ای شفابخش در مقابله با اعتیاد دانست و عنوان کرد: باید از این انجمن در برنامه‌های مقابله با اعتیاد در محلات استفاده کرد و مردم را از خطرات و عواقب اعتیاد  آگاه ساخت.

وی با اشاره به اول تا هفتم تیرماه هفته مبارزه با مواد مخدر در کشور، بیان کرد: نهادها و سازمان‌های مربوطه باید برنامه‌های خود در هفته مبارزه با مواد مخدر را به این کمیته اعلام کنند و در جلسه آینده از دستگاه‌های که ایده‌های خلاق ارائه کنند تقدیر به عمل خواهد آمد.