مراسم گرامیداشت رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان؛ در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا(س) رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، آیت الله رسول فلاحتی در مراسم گرامیداشت رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، که در سالن اجلاس مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) برگزار شد؛ ضمن تسلیت سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم، گفت: بازخوانی مولفه‌های تاریخ معاصر دنیای بشر و بعثتی که امام خمینی (ره) با آن توانست تمام معادله‌های موجود دنیای بشر را متحول کند، نیاز به باز خوانی دارد.

وی تصریح کرد: بعثت امام (ره) تمام معادله‌های روابط سیاسی، روابط نظامی، جنگ و حضور در عرصه‌های نظامی و بویژه معادله قدرت را در دنیا کاملا به هم زد و این حرکت امام واکنش همه قدرت‌های پوشالی شرق و غرب را به دنبال داشت .

نماینده ولی فقیه در گیلان تاکید کرد: آن چه که امروز مهم و ضروری به نظر می‌رسد، غافل نشدن از تحول عظیمی است که اندیشه‌های امام در دنیا ایجاد کرده که در بین جوامع جهانی رخ نمایی می‌کند. در این خصوص، نسل معاصر ما و نسل آینده ما نباید از این معادله‌های عظیم اقتدار در عرصه جهانی غافل بمانند .

امام جمعه رشت گفت: مهمترین ویژگی‌های که برای یک رهبر الهی و یک رهبری که بتواند یک تحول عظیم در جامعه بشری ایجاد کند، همان‌هایی هستند که خداوند در سوره‌های گوناگون قرآن برای ما بیان کرده است.

حجت‌الاسلام فلاحتی ادامه داد: بازخوانی این ویژگی‌ها برای این است تا بدانیم، ما هم می‌توانیم در هر عرصه مدیریتی که هستیم، به همان میزان، معادله‌ساز همان بخش یا همان نهاد یا سازمان باشیم.

مدیریت امام راحل یک مدیریت جهانی بود

وی، خاطر نشان کرد: امروز بسیاری از صاحب نظران دنیا بر این باورند که مدیریت امام(ره) نه تنها مدیریت بخشی بلکه یک مدیریت جهانی بود، لذا تمام قدرت‌های بزرگ در صدد نابودی این اندیشه هستند و قدرت‌های نو ظهور و تازه شکل گرفته نیز در صدد استفاده از این مولفه‌های امام(ره) هستند .

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب نیز بر بازخوانی مدیریت امام(ره) تاکید دارند، افزود: امروز، جامعه ما دوباره به بازخوانی مدیریت امام خمینی (ره) نیاز دارد، تا ببینیم امام چگونه توانست در این قطعه از کره خاکی، یک حکومت دینی بر پا کند که تمام توان قدرت‌های جهانی به آن معطوف شده است.

حجت‌الاسلام فلاحتی افزود: امروز خردمندان و اندیشمندان دنیای بشر متوجه عقلانیت نظامی اسلامی شده‌‌اند که امام خمینی (ره) معمار آن است .

وی یادآور شد: با تحقیق بر آیات و روایات قرآن کریم بالغ بر چهل ویژگی برای یک رهبر الهی و استراتژیک بیان شده است که بیان این خصایص بازخوانی ویژگی‌های یک رهبر خردمند است .

سالگرد رحلت امام خمینی

امام جمعه رشت اولین ویژگی یک رهبر الهی را ایمان به هدف برشمرد و گفت: انسان اگر به راهش ایمان داشته باشد، قطعاً موفقیت در انتظار اوست. دومین ویژگی استقامت و پایداری در راه و مسیر پیش روست، سومین ویژگی نیز علم و آگاهی در راه و مسیر حرکت و چهارمین ویژگی بارزی که یک رهبر باید داشته باشد شرح صدر است، اگر یک رهبر و یک مدیر شرح صدر نداشته باشد تا در برابر انتقاد و نقدها تحمل کند و زود از راه به در می رود و نمی‌تواند یک مدیر موفق باشد .

  آیت الله فلاحتی پنجمین ویژگی یک رهبر را صبر و شکیبایی دانست و افزود: یک مدیر و رهبر باید در مسیر حرکت صبور باشد تا زود خسته و سر خورده نشود. ششمین ویژگی یک رهبر نیز همراهی با توده‌های محروم جامعه است، تا زمانی که یک رهبر به محرومان و پاپرهنگان جامعه توجه کند آنها نیز برای او جانفشانی خواهند کرد و اساس انقلاب اسلامی ایران نیز بر مبنای همین ویژگی استوار است تا جایی که امام (ره) فرمودند «من یک موی کوخ نشینان را به تمام حیات، کاخ نشینان نمی دهم».

بی اعتنایی به امور مادی و دنیوی ویژگی رهبران الهی است

وی هفتمین ویژگی یک رهبر را پیشگامی در عرصه‌های گوناگون دانست و گفت: یک رهبر و یک مدیر باید در عرصه‌های مختلف سینه چاک کند و پیشگام باشد .

نماینده ولی فقیه در گیلان، ویژگی یک رهبر الهی را بی‌اعتنایی به امور مادی و دنیوی خواند و افزود: یک رهبر الهی بی‌مزد و منت در خدمت امت است، همان گونه که امام (ره) هیج مزدی از ملت نخواست و می‌گفت من یک خدمتگزار هستم. کوتاه نیامدن در اصول و مبانی از نهمین ویژگی‌های یک رهبر و مدیر است، یک مدیر نباید از اصول خود کوتاه بیاید و یکی از دلایل شکست در برابر دشمنان کوتاه آمدن در برابر اصول می‌باشد و نمونه های بارز آن نیز در انقلاب‌های لیبی، تونس و مصر قابل مشاهده است که مردم پس از پیروزی بر حاکمان ظالم از اصول انقلابی خود غافل شدند.

وی خاطرنشان کرد: امام (ره) به همه ویژگی‌های یک رهبر الهی آراسته بود و بر همان اساس توانست جهانی را متحول کند و مولفه‌های اقتدار انقلاب اسلامی در جهان باید بازخوانی شود تا نسل‌های دیگر و آیندگان نیز بدانند این عظمت چگونه در دنیا حاصل شده است