مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه اقتصاد شهرستان میناب بر پایه کشاورزی است، گفت: در حال حاضر حدود 3000 حلقه چاه در میناب موجود می باشدکه با برداشت های غیر اصولی باعت بحران در دشت های این شهرستان شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان میناب با حضور مدیران صنعت آب استان هرمزگان و جمعی از نمایندگان کشاورزان و باغداران برگزار گردید ، برنامه های در دست اقدام جهت تامین آب شرب و کشاورزی شهرستان میناب و مشکلات موجود در این خصوص مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در این جلسه با بیان اینکه اقتصاد شهرستان میناب بر پایه کشاورزی است ، گفت : در حال حاضر حدود 3000 حلقه چاه در میناب موجود می باشدکه با برداشت های غیر اصولی باعت بحران در دشت های این شهرستان شده است.

هوشنگ ملایی در ادامه با اشاره به برنامه های شرکت آب منطقه ای اظهار داشت : ساماندهی و بهسازی کانال های آبیاری به لوله ، اجرای سیستم تحت فشار ( در قدم اول 2500 هکتار برای شمال دشت میناب) وساماندهی باغات مرکزی (2000 هکتار از باغات میناب ) از برنامه های در دست اقدام جهت تامین آب کشاورزی شهرستان میناب می باشد.

ملایی بیان داشت : در راستای اصلاح الگوی کشت برنامه ای در دست تدوین می باشد که کشاورزان را ملزم به کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت می نماید و با رعایت آن 75 درصد در آب مصرفی در بخش کشاورزی  صرفه جویی می شود.

وی افزود : در طرح 2500 هکتاری ساماندهی و بهسازی کانال های آبیاری به لوله بهره وری و راندمان را بالا می برد و حدود 60 درصد از هدر رفت و تبخیر آب جلوگیری می کند.

ملایی تصریح نمود : طی دو سال گذشته برداشت از سد میناب کاهش چشمگیری داشته است به طوریکه در حال حاضر این برداشتها کمتر از 25 درصد می باشد که ظرف 40 روز آینده تا 10 درصد نیز کاهش می یابد.

وی افزود : با توجه به خشکسالی های پی در پی و طولانی حداقل برداشت را از سد میناب داشتیم و همچنین چاههای آب شرب نیز خاموش نموده و در جهت تامین آب شرب خود شهرستان میناب تدارک دیده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت : در 50 روز آتی با قرار دادن 60 حلقه چاه در مدار بهره برداری با برداشت 1300 لیتر بر ثانیه می توانیم 4000 هکتار تحت پوشش آبیاری قرار دهیم و انشالله بحران تابستان امسال را پشت سر خواهیم گذاشت.

هوشنگ ملایی با بیان اینکه با توجه به تغییرات کیفی در آینده نمی شود از آب زیرزمینی استفاده کرد ، افزود : احداث سد سرنی جهت تامین آب شرب شهری ، روستایی و صنعت شهرستان میناب از منابع آب سطحی برنامه ریزی شده است.

وی همچنین بیان داشت : سد زرانی نیز یکی دیگر از طرح ها است که با ظرفیت 30 میلیون متر مکعب با هدف تغذیه دشت های کریان و تلنگ  و رفع بخشی از خشکسالیهای منطقه پیش بینی شده است.