مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: پنج موزه به تعداد موزه‌های استان اضافه شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، مرتضی آبدار در جمع خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت: موزه‌ها، مجموعه‌های منحصر به فرد و با ارزشی هستند که موجب برقراری ارتباط میان انسان امروزی و گذشتگان می‌شوند.

وی افزود: موزه ها  قادرند علاوه بر فراهم آوردن امکان آشنایی مردم با فرهنگ جوامع و ارتقا شناخت آنان در این مورد،  نقش بدیعی در ماندگاری فرهنگ بومی ایفا کنند. بر همین اساس، توسعه چنین فضاهای فرهنگی ضروری است

آذربایجان شرقی با وجود 34 موزه از پیشگامان موزه داری در کشور است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: موزه های یک منطقه نشانگر غنا و پیشینه تاریخی و فرهنگی آن منطقه و مردمان آن است و این گنجینه در آذربایجان شرقی برگ‌های تاریخ زرین ایران را ورق می زند  بطوریکه آذربایجان شرقی با وجود 34 موزه از پیشگامان موزه داری در کشور است.

موزه آذربایجان

وی ادامه داد: بر همین اساس  اداره کل میراث فرهنگی استان با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در صدد افزایش تعداد و تنوع موزه‌های استان در راستای معرفی بیش از پیش ظرفیت‌های غنی تبریز و آذربایجان است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان، با بیان اینکه آذربایجان شرقی، به ویژه شهر تبریز در سال جاری به سبب عنوان جهانی خود "پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی" در کانون توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: در سال 2018 در راستای ارتقا ظرفیت های گردشگری تبریز و آذربایجان به تعداد موزه‌های استان، پنج موزه، شامل "خانه موزه ستارخان"، "خانه موزه شیخ محمد خیابانی"، "موزه هنر مکتب تبریز"، "موزه مطبوعات" و "موزه آثار معاصر هنری استاد احد حسینی" اضافه خواهد شد.

وی افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته تبریز دارای مجموعه های ارزشمند شخصی تخصصی با تنوع بسیار زیاد در حوزه های مختلف است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی این آمادگی را دارد که در صورت تمایل علاقمندان و صاحبان مجموعه ها پس از طی فرایندهای لازم مجوز مجموعه داری برای ایشان صادر نماید. 

مدیر کل میراث فرهنگی استان  در خاتمه سخنان خود با اشاره به ضرورت تاسیس موزه مطبوعات افزود: به تعهدی که به اصحاب رسانه  داده ایم پایبندیم و امیدواریم با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران استان و تامین محتوای موزه‌ای برای موزه مطبوعات توسط ایشان، در طی ماه‌های آتی به این مطالبه تلاشگران عرصه رسانه جامه عمل بپوشانیم.