مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: بر اساس برنامه ریزی همه سدهای لاستیکی در دست اجرا می بایست تا پایان سال 98 مورد بهره برداری قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، کاظم لطفی حجم آب قابل تنظیم سد های لاستیکی در حال اجرای در استان گیلان را حدود 90 میلیون متر مکعب بیان کرد و افزود:  با توجه به پیشرفت فیزیکی قابل توجه این طرحها تا پایان سال 97، سه سد لاستیکی باغبانان، پهلوان بست و گالشکلام افتتاح خواهند شد و در صورت تأمین بودجه و تخصیص اعتبار تا 6 سد قابل افزایش می باشد و بر اساس برنامه ریزی همه سدهای لاستیکی در دست اجرا می بایست تا پایان سال 98 مورد بهره برداری قرار گیرند.

سدهای لاستیکی در دست اجرا در استان گیلان 10 سد است

وی سدهای لاستیکی در دست اجرا در استان گیلان 10 سد عنوان کرد و ادامه داد: سدهای لاستیکی پهلوان بست لنگرود با پیشرفت فیزیکی 90 درصد، باغبانان فومن92 درصد، گالشکلام لنگرود 85 درصد، انبار سر آستانه اشرفیه 50  درصد، فخرآباد رشت 50 درصد، خالکائی ماسال 55 درصد، تولم شهر صومعه سرا 40 درصد، کرگانرود تالش 20 درصد، خانه های آسیاب بر آستارا15 درصدو رادارکومه لنگرود با پیشرفت فیزیکی 5 درصد در حال انجام و اجرا هستند.

10 سد لاستیکی در سطح شهرستانهای استان گیلان در دست مطالعه

وی اعلام کرد: این شرکت علاوه بر سدهای لاستیکی در اجراء، 10 سد لاستیکی دیگر را نیز با حجم آب قابل تنظیم 50 میلیون متر مکعب در سطح شهرستانهای استان گیلان در دست مطالعه دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجراء را از ویژگی های مهم این سدها دانست و افزود با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سبکی سدهای لاستیکی می توانند جایگزینی مناسبی برای سازه های آبی برای کنترل سیلابها در استانهای شمالی کشور محسوب شوند.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در خصوص ضرورت اجرای طرحهای لاستیکی در استان افزود: توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه ها، افزایش سطح ترازآب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه ها، بهره برداری تفریحی و توریستی، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه ها و هدایت آن به کانال های شبکه آبیاری جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین  اهداف اجرای طرحهای لاستیکی در استان گیلان می باشد.

لطفی در خصوص نحوه ساخت سدهای لاستیکی اظهار داشت: این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و ادامه داد از مولفه های کاربرد ی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ می باشد.