رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اهواز گفت: قهوه خانه های اهواز به دلیل استفاده کردن از مصالح و مواد اشتعال زا مانند چوب، حصیر و پشم شیشه بیشترین خطر آتش سوزی را دارند.

آتش پاد علی تراب پور در گفتگو با خبرگزاری موج خوزستان، در پاسخ به این سوال که کدام ساختمان ها در اهواز بیشترین خطر آتش سوزی را دارند، بیان کرد: بیشترین خطر آتش سوزی در کمین قهوه خانه های اهواز است که به دلیل نداشتن جواز قانونی و رعایت نکردن نکات ایمنی  آن آتش سوزی آسان تر رخ می دهد.

تراب پور گفت: قهوه خانه ها باید در تزیینات، نمای داخلی و بیرونی خود از به کار بردن مصالح و مواد اشتعال زا مانند چوب، حصیر و پشم شیشه خودداری کرده و از مصالح ایمن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قهوه خانه ها از سیستم های اعلام و اطفاء حریق استفاده کنند، گفت: این اماکن باید استانداردهای ایمنی و سیستم برق کشی مناسب را رعایت کرده و نوع چیدمان اجناس موجود در آن ‌باید بر اساس رعایت اصول ایمنی انجام شود.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اهواز در ادامه با بیان اینکه قهوه خانه ها در گذشته مسکونی بوده و در حال حاضر تجاری شده اند، عنوان کرد: ملک های تجاری باید دارای دو راه ورود و خروج بوده تا در هنگام وقوع حادثه بتوان از راه خروجی استفاده کرد; در حالی که قهوه خانه ها دارای یک راه ورود و خروج بوده و امکان ایجاد مشکل و حادثه در این مکان ها بسیار زیاد است.

تراب پور با اشاره به اینکه میزان اعتبارات با افزایش قیمت روزافزون دلار رابطه مستقیم دارد، تصریح کرد: برای رفع نیازها و تکمیل تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز سازمان به یک اعتبارات ملی نیاز بوده که تأمین آن از عهده شهرداری خارج است.

وی تصریح کرد: سازمان آتش نشانی اهواز تنها یک نردبان 32 متری داشته که به دلیل عمر بالا و فرسودگی، قابل استفاده نبوده و در 2 سال گذشته بیش از یک میلیارد ریال برای تعمیر این خودرو مجهز به نردبان هزینه شده اما باز هم جوابگو نبوده است.

وی با بیان اینکه در سال 90 قیمت خرید یک خودروی مجهز به نردبان حدود 12 میلیارد ریال بود و اکنون به 80 میلیارد ریال افزایش یافته ادامه داد: قرار است استانداری خوزستان از محل اعتبارات دولتی این خودرو مجهز به نردبان را برای آتش نشانی تهیه کند.

تراپ پور افزود: حدود 80 دستگاه خودرو مهار آتش، امداد و نجات، موتورسیکلت و سه دستگاه قایق در سازمان وجود دارد که 90 درصد ناوگان موتوری ما فرسوده است.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اهواز به بازدید و بررسی وضعیت ایمنی اماکن عمومی اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه دولت و هیأت وزیران، تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی مکلف به همکاری با سازمان آتش نشانی در خصوص رعایت نکات ایمنی و الزامات و استانداردهایی که سازمان به آنها ابلاغ می کند، کرده است.

وی ادامه داد: تاکنون 108 مورد بازدید از مجتمع های تجاری هسته مرکزی شهر انجام شده و چک لیست نواقص نکات ایمنی در اختیار شهرداری و دادستانی قرار گرفته است.