سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی آب انتقالی به تصفیه خانه باباشیخ‌علی گفت: برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب اصفهان در دستور شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیست.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، سید اکبر بنی طبا در رابطه با افت فشار و قطعی آب اصفهان اظهار داشت: پیش از کمبود و افت شدید آب روز گذشته اصفهان موضوع را در رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی کردیم چرا که میزان آب انتقالی از زاینده رود به تصفیه خانه باباشیخ‌علی 40 درصد کاهش یافته بود، بنابراین پیش‌بینی می‌کردیم که ذخایر منابع آب اصفهان رو به کاهش می‌رود.

وی افزود: روند مدیریت توزیع آب سد زاینده رود به گونه‌ای است که بتوانند حداقل آب در سد برای تابستان و شهریور ماه ذخیره شود، بنابراین مدیریتی برای آزادسازی آب در حال انجام است تا در پایان فصل یا پاییز با مشکل کمبود آب روبه‌رو نشویم.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با تاکید بر اینکه متاسفانه استان و سرشاخه‌های زاینده رود با کمبود بارش روبه‌رو است تصریح کرد: در راستای کمبود 40 درصدی آب تصفیه خانه باباشیخ‌علی 10 درصد این کسری از محل منابع داخلی و چاه‌ها تامین می‌شود.

وی افزود: در مجموع 56 شهر و 300 روستا که تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ قرار دارند به دلیل محدودیت منابع آب طرح، به غیر از تصفیه خانه باباشیخعلی، آب موردنیاز این مناطق نیز از 106 حلقه چاه، آبی برابر با  756 لیتر بر ثانیه تامین می‌شود، البته این میزان آب کفاف نیاز استان اصفهان را نمی‌دهد و در مجموع با کمبود 30 درصدی آب در هر شرایطی روبه‌رو هستیم.

سخنگوی شرکت اب و فاضلاب

بنی طبا در پاسخ به این سوال که آیا آب اصفهان جیره‌بندی می‌شود اظهار داشت: به محض افزایش دما در اصفهان، کولرهای آبی وارد مدار می‌شود که حداقل معادل 2 نفر آب مصرف می‌کنند که شرایط تامین آب شرب استان سخت‌تر می‌شود، اما هنوز سناریویی برای جیره‌بندی در دستور شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیست و تلاش می‌شود چنین موضوعی اتفاق نیفتد اما آنچه مسلم است اینکه مردم برای دسترسی پایدار به آب شرب باید حداقل 30 درصد در مصرف خود صرفه‌جویی کنند.

وی تاکید کرد: در صورتی که روند کم آبی ادامه یابد تصمیمات جدیدی در مورد مدیریت آب اصفهان اتخاذ می‌شود، اما اکنون تصمیم برای جیره‌بندی در محاسبات وزارت نیرو وجود ندارد.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در پاسخ به این سوال که احتمال دارد آب انتقالی به تصفیه خانه بابا شیخ‌علی به کمتر از میزان فعلی برسد یا خیر اظهار داشت: این حداقل میزان آب بوده و احتمال افزایش وجود دارد چرا که تغییرات کم یا زیاد آب تابع برداشت‌های آب در حوضه بالادست است.