مدیرکل بهزیستی کرمانشاه ضمن هشدار نسبت به خطر شیوع بیماری روانی به زیر 15 سال، گفت: در حال حاضر 3 هزار بیمار روانی در کرمانشاه تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و دو مرکز شبانه‌روزی مردانه و زنانه نیز خدمات مراقبتی به این بیماران را انجام می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، دکتر قادری در خصوص وضعیت آماری بیماری روانی در کرمانشاه، ابراز داشت: در حال حاضر نزدیک به 800 هزار نفر در کشور از بیماری روانی مزمن رنج می‌برند و این در حالی است که سن شیوع بیماری روانی به زیر 15 سال رسیده است.

وی با اشاره به‌روز جهانی اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی به‌عنوان رایج‌ترین اختلال روانی، اظهار داشت: بیماری روانی اسکیزوفرنی به معنی شکافته شدن یا فقدان یکپارچگی و فرن به معنی روان است و اسکیزوفرنی نوعی بیماری روانی به شمار می‌رود که موجب تغییر در ادارک، افکار و رفتار فرد بیمار خواهد شد به شکلی که این بیماری فرایندهای کنترل و پاسخگویی عاطفی فرد بیمار را مختل می‌کند و به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر 2912 بیمار روانی مزمن در کرمانشاه تحت پوشش قرار دارند و این بیماران خدمات مختلفی درمانی، روان‌شناختی و روان‌پزشکی را دریافت می‌کنند.

دکتر قادری خاطرنشان ساخت: از این تعداد بیماران روانی در کرمانشاه، 896 نفر مستمری‌بگیر، 85 نفر دریافت‌کننده خدمات در منزل و 45 نفر نیز ترخیص شده از مرکز هستند که تحت نظارت بهزیستی بوده و مابقی نیز از دیگر خدمات سازمان بهره‌مند می‌شوند.

بیمار روانی تحت پوشش بهزیستی

تخصیص 6 مرکز ویزیت در منزل برای بیماران روانی کرمانشاه

این مسئول بابیان اینکه در استان کرمانشاه شش مرکز ویزیت در منزل ویژه بیماران روانی وجود دارد، گفت: تیمی متشکل از پزشکان متخصص، روان‌پزشک، روانشناس و مددکار در این زمینه به بیماران خدمات‌رسانی می‌کنند.

وی از افتتاح یک مرکز نگهداری شبانه‌روزی بیماران روانی زنان توسط بهزیستی در آینده‌ای نزدیک با ظرفیت نگهداری 40 بیمار خبر داد و افزود: در کرمانشاه دو مرکز نگهداری شبانه‌روزی بیماران روانی وجود دارد که یک مرکز مردانه با ظرفیت 300 نفر و یک مرکز دیگر زنانه با ظرفیت 70 نفر است.

بنا بر اعلام مدیرکل بهزیستی کرمانشاه یک مرکز آموزشی توان‌بخشی بیماران مزمن روان نیز در کرمانشاه مشغول فعالیت است که به تعداد 100 نفر از مردان و زنان که دارای بیماری روانی هستند، خدمات لازم ازجمله توان‌بخشی، روانشناسی، کاردرمانی و... را ارائه می‌دهد.