مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان گفت: در 12 ماهه سال 1396 بندرشهید رجایی با کسب 36 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

به گزارش خبرگزاری موج، داریوش باقر جوان گفت : تلاش شبانه روزی فعالان حوزه حمل و نقل استان موجب شد تا هرمزگان از بین 32 مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار گیرد.

وی افزود : در 12 ماهه  سال 1396 بندرشهید رجایی با کسب 36 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان اضافه کرد : در این مدت بالغ بر سه میلیون و دویست و چهل و هشت هزار تن  (3میلیون 248هزار تن) کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

وی بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی ، انواع ترکیبات شیمیایی ، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی و انواع پنبه برشمرد.

باقر جوان همچنین مرزهای پرویزخان، بازرگان و باشماق  را دیگر مرزهایی نام برد که در جایگاه های بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند و 71 درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای نام برده شده صورت می گیرد و تنها 29 درصد متعلق به سایر مرزهای کشور است.

این مقام مسئول به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت: آمار و اطلاعات جمع آوری شده حاکی از این است در 12 ماهه 96 در مجموع ، 9282 میلیون تن کالاهای نفتی و غیر نفتی از مرزهای جاده‌ای کشور ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه در سال 95 ، 19 درصد افزایش داشته است.

وی کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می کند.

به گزارش موج، ترکمنستان، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان و ترکیه مقاصد کالاهای تزانریتی از کشورمان است.