با برگزاری نخستین نشست کارگروه تخصصی افزایش سهم ریلی در بندر شهید رجایی و تدوین یک برنامه اجرایی، قطار توسعه حمل و نقل ریلی در بزرگترین بندر ایران طی سال 97 شتاب می گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، این کارگروه به منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بیشتر بین سه دستگاه بندر، گمرک و راه آهن در راستای تسهیل حمل ریلی کالا و کانتینر در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی بندر شهید رجایی برگزار شد.

مدیرکل امور لجستیکی و حمل و نقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی هدف از برگزاری این نشست را پیگیری مصوبات جلسات سال گذشته در زمینه موضوعات عملیاتی مشترک بین سه دستگاه عنوان کرد و گفت: همچنین چالش های لجستیکی مربوط به ریل- بندر و راهکارهای اجرایی رفع آنها نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خسرو سرایی ابراز امیدواری کرد، با همدلی به وجود آمده بین مدیران بخش های مختلف بندر، گمرک و راه آهن، در جهت پیشبرد اهداف ملی توسعه حمل و نقل و اهداف برنامه ششم، هم افزایی مناسبی صورت گرفته و گام های بزرگی برداشته شود.

به گفته این مقام مسئول، در این کارگروه 10 تصمیم اجرایی و مهم اتخاذ شد که از جمله آنها مقرر شد ساخت و تحویل ساختمان درب خروج ریلی گمرک در بندر شهید رجایی تا پایان آذرماه 97 توسط اداره کل بنادر استان هرمزگان انجام گیرد و همزمان گمرک نیز در این ساختمان به صورت شبانه روزی مستقر شود.

وی اضافه کرد: همچنین در راستای پیاده سازی مانیفست ریلی، در مرحله اول اسناد فیزیکی اطلاعات بارنامه ریلی از ابتدای خردادماه سال جاری، حداکثر 48ساعت قبل از ورود قطار به از سمت راه آهن به اداره کل بنادر ارائه شود.

مدیرکل امور لجستیکی و حمل و نقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: از دیگر تصمیمات مهم این کارگروه، ارائه اطلاعات ریلی مورد نیاز گمرک نظیر مشخصات واگن، شماره قطار، وزن بار مطابق اظهارنامه و ... در سامانه توزین گمرک توسط راه آهن جمهوری اسلامی بود.

همچنین مدیرکل گمرک شهید رجایی نیز نسبت به اخذ مصوبه تجمیع تشریفات گمرکی کالای ریلی تا پایان تیرماه سال جاری قول مساعد داد.

علیرضا دشتانی افزود: قرار شد حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه، شرکت راه آهن اطلاعات پایه هر واگن را به صورت استاندارد و ثابت تهیه و در اختیار گمرک قرار دهد.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان نیز در جمع بندی این نشست طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به ضرورت افزایش سهم شبکه ریلی در حمل و نقل کالاها و کانتینرهایی که به بندر شهید رجایی وارد یا از آن خارج می شود، هماهنگی ها و برنامه ریزی هایی بین سه مجموعه گمرک، بندر و راه آهن صورت گرفت و سرانجام به تدوین یک برنامه اجرایی برای هر کدام از این دستگاه ها منجر شد.

اله مراد عفیفی پور افزود: با عملیاتی شدن تعهدات هر سه دستگاه طی نیمه نخست سال جاری، انتظار می رود که سهم شبکه ریلی از حمل و نقل کالا شتاب بگیرد و صاحبان کالا و سایر ذینفعان بتوانند از منافع آن بهره مند شوند.

شایان ذکر است، سایر مدیران و کارشناسان حاضر در این نشست نیز طی اظهاراتی جداگانه به بیان دیدگاه های مدیریتی و کارشناسی خود در خصوص مباحث مطرح شده پرداختند.

به گزارش موج، در این نشست، «خسرو سرایی» مدیرکل امور لجستیکی و حمل و نقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی، «سید مرتضی علی احمدی» مدیرکل بازرگانی و بازاریابی شرکت راه آهن، «اله مراد عفیفی پور» مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، «علیرضا دشتانی» ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهیدرجایی، «محمدرضا پورفخری» مدیرکل راه آهن استان و جمعی دیگر معاونین و کارشناسان این سه دستگاه حضور داشتند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها