نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های تولیدکننده دارو و تجهیزات پزشکی از دولت انتظار کمک و مساعدت دارند تا بتوانند روی پای خود بایستند، کما اینکه این شرکت‌ها مطالباتی دارند که هنوز به آنها پرداخت نشده است و دغدغه بروزرسانی این بخش را دارند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، ذبیح الله نیکفر در  جلسه‌ با مسئولان حوزه غذا و دارو در کمیسیون بهداشت در رابطه با تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بازار دارو بیان کرد: اگر دولت هزینه‌هایی که در زمینه واردات کالاهایی که نیاز زیادی به آنها وجود ندارد را از لیست واردات حذف کند، می‌توان مبالغی که از این بخش صرفه‌جویی می‌شود را در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان دارو هزینه کرد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: شرکت‌های تولیدکننده دارو و تجهیزات پزشکی از دولت انتظار کمک و مساعدت دارند تا بتوانند روی پای خود بایستند، کما اینکه این شرکت‌ها مطالباتی دارند که هنوز به آنها پرداخت نشده است و دغدغه بروزرسانی این بخش را دارند.

همه کمک کنند تا بیمارانی که داروهای مورد نیاز آنها از خارج وارد می‌شود، آسیب نبینند

وی گفت: بی‌تردید به دلیل خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریم‌ها باید همه کمک کنند تا بیمارانی که داروهای مورد نیاز آنها از خارج وارد می‌شود، آسیب جدی نبینند و زندگی آنها به خطر نیفتد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در حوزه تجهیزات پزشکی نیز قطعا نوسانات نرخ ارز بر قیمت این کالاها تاثیر خواهد گذاشت، تاکید کرد: البته اگر دولت با تخصیص همان دلار 4200 تومان که برای این موارد تعیین کرده است به تامین منابع مالی مورد نیاز این بخش کمک کند، از سوی دیگر از تولیدکنندگان داخلی که در این حوزه فعالیت دارند، حمایت کند، با تقویت تولیدات آنها می‌توان بدون نگرانی نیاز موجود در کشور را برطرف کرد.

تاثیر مضاعف نوسانات نرخ ارز بر واردات تجهیزات پزشکی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در مورد تاثیر مضاعف نوسانات نرخ ارز بر آزمایشگاه‌هایی که ناچار شده‌اند در سال جدید به دلیل مشکلات مالی وسایل مورد نیاز خود را به صورت دست دوم تهیه کنند تصریح کرد: اگر واردات این بخش به موقع صورت نگیرد، قطعا تمام بخش‌های فعال در حوزه سلامت آسیب خواهند دید و بعد از این نمی‌توان مطالبات آنها را نیز پرداخت کرد که این موضوع بر تولید و عرضه کالاها اثر گذاشته، همچنین بر نحوه ارائه خدمات این بخش‌ها هم اثرگذار خواهد بود.