دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما استان گیلان گفت: نخستین دوره مسابقه پاسداشت زبان و ادبیات فارسی سما استان گیلان با محوریت «سعدی‌شناسی» با انتخاب نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، محمد نیک پسند دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما استان گیلان در حاشیه این مسابقات با بیان اینکه زبان و ادبیات هر ملت نماد هویت آن سرزمین محسوب می شود بیان کرد: باید همة ما در حفظ و مراقبت و سالم نگاه داشتن آن به هیچ وجه کوتاهی نکنیم.

نیک پسند با اشاره به برگزاری نخستین دوره مسابقات پاسداشت زبان و ادبیات فارسی با محوریت «سعدی شناسی» گفت: پاسداشت زبان و ادبیات فارسی یکی از شش محور فرا آموزشی سازمان سما بوده که در مدارس سما استان گیلان در حال اجرا است.

سعدی ادب فارسی را در جهان منزلت بخشید

معاون سما واحد رشت با بیان اینکه سعدی ادب فارسی را در جهان منزلت بخشید ادامه داد: ادبیات ایران یک ادبیات تعلیمی است و سهم عظیم شاعر پرآوازه ایران زمین سعدی شیرازی در پروراندن زبان فارسی و شعر و ادب ایران، بسیار رفیع و بلند مرتبه است.

مریم رئوف کارشناس مسئول آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شورای نظارت و هماهنگی سما استان گیلان نیز اظهار کرد: نخستین دوره مسابقه پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در سه سطح مدرسه، واحد و استان در سما گیلان با محوریت «سعدی شناسی» برگزار شد.

سعدی  - شناسی

رئوف درست خوانی بوستان و گلستان سعدی، معنی واژه ها، حفظ بوستان و گلستان و درک مفاهیم ابیات و حکایات را از محورهای این مسابقه عنوان کرد.

وی ادامه داد: در مقطع ابتدایی ماهان رحیمی از رشت، ابوالفضل حامدیان از بندر انزلی و معصومه اسماعیلی از لنگرود مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

رئوف گفت: در مقطع متوسطه دوره اول روناز ساسانیان از آستارا، سوفیا پور خوشگوار از رشت و بیتا پرندوش از لاهیجان به ترتیب اول تا سوم شدند.

دبیر جشنواره سعدی شناسی سما استان اسامی نفرات برتر مقطع متوسطه دوره دوم را بر شمرد و افزود: محمد همتی از رشت رتبه اول، شیلا رضوان پور از آستارا دوم و صدیقه نوروز پور حقیقی از لاهیجان موفق به کسب عنوان سومی در این مقطع شدند.