مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: با توجه به تداوم 2 دهه خشک‌سالی، کاهش میزان بارش‌ها و نیز شرایط بی‌آبی و کم‌آبی از 74 دشت هرمزگان، حدود 95 درصد (54 دشت) ممنوعه شد و بقیه دشت‌های آبی هرمزگان نیز از لحاظ ظرفیت آب زیرزمینی ضعیف بوده و به علت شوری آب، بدون استفاده هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، هوشنگ ملایی افزود: طرح تجهیز 10 حلقه چاه حاشیه سدهای شمیل و نیان، خط انتقال آب شرب از چاه‌های نیان به بندرعباس، نوسازی خط نخست آب‌رسانی به بندرعباس از میناب ازجمله این طرح‌ها است.

وی ادامه داد: سیستم پمپاژ و جمع‌آوری نشت آب پایان سد شمیل، آب‌رسانی به شهرک صنعتی تیرور و نوسازی شبکه آبیاری درجه 1 و 2 شمال دشت میناب از دیگر طرح‌های تأمین آب در هرمزگان یاد کرد.

ملایی بیان کرد: هم‌چنین در این راستا برنامه‌ریزی برای مطالعه طرح تغذیه مصنوعی میناب، لاورمیستان، دهنگ فتوئیه، گزیر، کرمون، دهستان بالا و شهدادی با هدف مقابله با بحران کمبود آب در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان اظهار کرد: مطالعه شبکه‌های میناب، شمیل، کانال سبزپوشان و کانال لایگزال و مطالعه خط انتقال مکران از جگین تا شرق میناب از دیگر طرح‌های مطالعاتی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان نام برد.

ملایی اضافه کرد: برای احداث سد در هرمزگان نیز طرح مطالعه سدهای سدیج، مرک، زرانی، برآفتاب، کمشک، مهران، جاماش، ده شیخ، کل، گابریک و شریفی در دستور کار است.

وی مطالعه تعیین حد بستر و حریم رودخانه های حوزه آبریز شرق، شمال و غرب، مطالعه حریم سواحل دریا، دریاچه‌ها و تالاب‌ها به میزان 700 کیلومتر، مطالعه و اجرای ساماندهی حریم تالاب بین‌المللی شور و شیرین و میناب (خط ساحلی بندرعباس تا بعد از کرگان میناب) و تالاب گز از دیگر طرح‌های در دست اقدام عنوان کرد.

با توجه به تداوم 2 دهه خشک‌سالی، کاهش میزان بارش‌ها و نیز شرایط بی‌آبی و کم‌آبی از 74 دشت هرمزگان، حدود 95 درصد (54 دشت) ممنوعه شد و بقیه دشت‌های آبی هرمزگان نیز از لحاظ ظرفیت آب زیرزمینی ضعیف بوده و به علت شوری آب، بدون استفاده هستند.

استان هرمزگان با وسعتی افزون بر حدود 70 هزار کیلومترمربع به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و حساس‌ترین استان‌ها در جنوب کشور قرار دارد.