سفیر کشور اتریش در ایران با بیان اینکه پیشنهاد انعقاد قرارداد خواهر خواندگی رشت با یکی از شهر‌های اتریش بررسی می‌شود گفت: کشور اتریش در همکاری‌های هدفمند با ایران آمادگی کامل دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، اشتفان شولتس ظهر امروز در دیدار با شهردار رشت با اشاره به اینکه کشور اتریش و ایران امسال هفتصدمین سال روابط همکاری دیرینه خود را گرامی‌ می‌دارند اظهار داشت: شهر رشت از گذشته تا به امروز دروازه ورود به اروپا بوده و این شهر نقطه ارتباطی کشور اتریش و ایران محسوب می‌شود.

سفیر کشور اتریش در جمهوری اسلامی ایران جایگاه مدیریت علمی شهر رشت را گسترده دانست و با بیان اینکه وجود ظرفیت‌ها و امکانات چون نخستین داروخانه، مدرسه دخترانه، کتابخانه و آتش‌نشانی در ایران از افتخارات رشت است گفت: استان گیلان در ایران سومین استانی است که سفیر اتریش به آن سفر می‌کند.

شولتس با اشاره به اینکه نقاط ارتباطی اتریش و ایران گسترده است و گردشگری از ستون اصلی اقتصاد اتریش به حساب می‌آید خاطرنشان کرد: وزارت خارجه اتریش با کمال میل از پیشنهاد ایجاد دبیرخانه مجمع جهانی یونسکو در رشت حمایت می‌کند و این درخواست باید به صورت رسمی ارائه شود.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری با کیفیت و منطبق با محیط‌زیست تضمین‌کننده ایجاد اشتغال است و کشور اتریش چندین مدارس آموزش عالی گردشگری پیشرو دنیا را در اختیار دارد تصریح کرد: کشور اتریش برای یک همکاری ساختاری و هدف‌مند با ایران در حوزه‌های مختلف آمادگی کامل دارد.

سفیر کشور اتریش در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه کشور اتریش هفته‌های آینده میزبان رئیس جمهور ایران است و پیشنهادات همکاری و تعاملات ملموس دو کشور در این سفر بررسی می‌شود خاطرنشان کرد: یکی از شهر‌های اتریش با شهرهای متعدد دنیا قرارداد‌های خواهر‌خواندگی دارد.

شولتس با اشاره به اینکه پیشنهاد انعقاد قرارداد خواهرخواندگی شهر رشت با یکی از شهر‌های کشور اتریش به‌طور حتم در اتریش بررسی می‌شود تا شهری مناسب از این کشور برای انعقاد این تفاهم‌نامه به رشت معرفی شود گفت: آنچه که مرتبط با حوزه‌های مشخص اقتصادی شهر رشت با اتریش است بررسی می‌‌شود.

همکاری رشت با یکی از دانشگاه های وین

وی با اشاره به همکاری شهر رشت با یکی از دانشگاه‌های وین و با بیان اینکه این امر اتفاقی مهم است افزود: متمرکز شدن بر حوزه‌های خاص در انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و تعاملات همکاری بین دو کشور بسیار حائز اهمیت است و به مرور زمان موجب توسعه و افزایش همکاری‌ها  اتریش و ایران می‌شود.

سفیر کشور اتریش در ایران با بیان اینکه امنیت مواد غذایی مقوله‌ای بسیار مهم در سطح دولتی کشور اتریش محسوب می‌شود خاطرنشان کرد: کشور اتریش در نیمه دوم سال 2018 ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و یکی از موضوعات مهم در این دوره، تمرکز بر روی امنیت مواد غذایی است.