از آغاز فصل تخم گذاری لاک پشت ها تاکنون ۳۸ لاک پشت پوزه عقابی بیش از دو هزار و ۵۰۰ تخم در سواحل شیب دراز قشم گذاشتند.فصل تخم گذاری لاک پشت‌ها از اسفند پارسال آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، کارشناس دریایی محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: پارسال بیش از ۹۳ لاک پشت پوزه عقابی  ۶ هزار و ۵۰۰ تخم در سواحل روستای شیب دراز قشم گذاشتند.

محمد غواصی افزود:تخم لاک پشت‌ها را گروه ناتوران خمیس، یعنی محافظان لاک پشت که شش نفر از افراد بومی روستای شیب دراز قشم هستند، به مکان امن منتقل می‌کنند.

بچه لاک پشت‌ها در اواخر اردیبهشت تا اواخر تیرماه سر از تخم بیرون آورده و به سمت دریا حرکت می‌کنند.

وی گفت: ۲۵ کیلومتر از سواحل جزیره قشم به مساحت ۸۲۰ هکتار با احتساب بخش دریا در روستای شیب دراز، منطقه حفاظت شده برای نگهداری و حفاظت از این خزندگان است.

سواحل شیب دراز بهمن ماه سال ۱۳۹۰ با شماره ۱۷۶ به اسم منطقه تخم گذاری لاک پشت‌ها به عنوان اثر طبیعی ثبت ملی شد.

طرح حفاظت از لاک پشت‌های پوزه عقابی در قشم با کمک مردم روستای شیب دراز از سال ۸۴ به عنوان یکی از موفق‌ترین طرح‌های حفاظتی کشور و در سال ۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شده است.

لاک پشت‌های پوزه عقابی از جمله گونه‌های تحت حمایت به شمار می‌رود که در فهرست قرمز سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN)، قرار دارد.

وزن میانگین لاک پشت پوزه عقابی بالغ حدود ۸۰ کیلوگرم است و طول آن به یک متر می‌رسد.