نوبخت پس از شنیدن گزارش عملکرد دستگاههای اجرایی استان گفت: گفته ها شما از عملکردتان در استان با مطالبات و مشکلات مردم خوزستان فاصله زیادی دارد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، اولین جلسه اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که با حضور محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از نمایندگان مجلس، شامگاه پنج شنبه(۲۰اردیبهشت) در  محل سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد.

 نوبخت پس از شنیدن  گزارش عملکرد دستگاههای اجرایی خوزستان گفت: گفته ها شما از عملکردتان در استان با مطالبات مردم خوزستان فاصله زیادی دارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: مردم این استان مشکلات و مطالبات زیادی دارند و این گزارش عملکرد شما با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد.

 نوبخت گفت: ما نمی توانیم بگوییم مشکلات استان خوزستان را حل کرده ایم چرا که مردم هنوز در مشکلات هستند و با همکاری یکدیگر تنها می توانیم این مشکلات را حل کنیم.

 وی خطاب به استاندار خوزستان گفت: باید ۶ ماه آینده نیز جلسه ای را برای پیشرفت و گزارش عملکرد دستگاههای اجرایی به استان ترتیب دهیم.

نوبخت با اشاره به رفاه خوزستان در مقایسه با دیگر استان ها از جهت عدالت محوری، بیان داشت: دولت  در تلاش است در تخصیص اعتبارات و بودجه به استان خوزستان نسبت به دیگر استان در سال ۹۷ متفاوت نگاه کند.

دستگاههای اجرایی خوزستان مشکلات را گزارش دهند

 مجید ناصری نژاد نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولین دستگاههای اجرایی عنوان کرد: ای کاش به جای این همه تمجید و تعریف و گزارش از کارکرد خود کمی از مشکلات پیش رو در استان نیز بیان کنید.

وی گفت: باید مسئولین کشوری در جریان این مشکل که هنوز هم  روستاهایی وجود دارد که در نزدیکی آب کارون رنگ لوله و انشعاب را ندیده اند باشند.

جواد کاظم‌نسب الباجی نماینده مردم اهواز نیز از  روند عملکرد دستگاههای اجرایی استان ابراز گلایه کرد و گفت: مهمترین مشکل مردم استان بحث ریزگردها است و از دولت می خواهیم کشاورزان را در مشارکت مهار ریزگردها دخالت دهد.

وی در زمینه اشتغال زایی در استان خطاب به نوبخت گفت: چرا دولت در زمینه اشتغال زایی خوزستان از پتانسیل ها مرزی خوزستان که دارای زیرساخت های خوبی برای صادرات و واردات بازار عراق است ورود نمی کند.

وی با اشاره به عدم همکاری بانک ها، تصریح کرد:  در تخصیص  اعتبارات دولت همکاری می کند ولی  متاسفانه مسئولین و بانک های استانی همکاری لازم را انجام نمی دهند.

 الباجی با بیان اینکه بیشترین نفت کشور در استان خوزستان تامین می شود، بیان داشت: بیشترین بودجه کشور از فروش نفت تامین می شود اما کمترین بودجه را به این استان نفتخیز تعلق می گیرد.

 این نماینده با اشاره به اینکه مردم برخی از شهرهای خوزستان نسبت به استان های دیگر ۴ برابر بیشتر هزینه شهروندی پرداخت می کنند، اذعان داشت: این هزینه ها شامل هزینه تعمیر پمپ آب و تصفیه های خانگی آب مخصوصا در شهر اهواز در بیشتر مواقع خارج از توان خانواده ها است.

وی خاطر نشان کرد: استان خوزستان دارای ۳۴۵ هزار هکتار کانون ریزگرد هاست که به خاطر بی توجهی مسئولین خارج از استان و ندادن حق آبه کشاورزی  به کشاورزان استانی باعث بوجود آوردن این کانون ها شدند.

حمل ونقل به عنوان ستون فقرات خوزستان ضعیف است

 منصور کتانباف شهردار اهواز نیز با بیان اینکه حمل و نقل عمومی ستون فقرات یک شهر یا کشور هست گفت: با توجه به روند کند ساخت مترو در  شهر اهواز و فعالیت ۱۸۰۰نفر در روز تنها ۱۶۵ اتوبوس فعال در این شهر داریم که نیاز در واقع فراتر از این می باشد.