استاندار کرمانشاه به اشاره به زلزله‌خیز بودن کشور، گفت: باید بتوانیم با زلزله زندگی کنیم و زندگی کردن با زلزله کار سختی نیست فقط باید ساخت‌وسازهایمان را مقاوم کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، هوشنگ بازوند اولویت اول مدیریت بحران در حوادث طبیعی مانند زلزله عنوان کرد و گفت: باید برای مدیریت بحرانی مانند زلزله در درجه اول بر روی گسل‌ها مطالعات گسترده‌ای داشته باشیم و یاد بگیریم که با 2 بلای طبیعی خشک‌سالی و زلزله در کشورمان زندگی کنیم چراکه ما کشور خشک و نیمه خشکی داریم و نیز 90 درصد جغرافیای کشور ما روی گسل قرار دارد.

استاندار کرمانشاه، اولویت دادن به پیشگیری را مدیریت بر بحران معنا کرد و افزود: اگر در زلزله کرمانشاه به علت‌ها توجه می‌کردیم خسارت‌های کمتری داشتیم و در مدت 20 ثانیه پنج هزار میلیارد تومان خسارت به منطقه وارد نمی‌شد.

وی در ادامه مدیریت در بحران را شامل سه مرحله مدیریت متمرکز، فرصت سازی و سرعت عمل عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: زلزله کرمانشاه پس‌لرزه‌های زیادی داشت که باید مدیریت می‌شدند و بعضاً همراه با حواشی بودند ضمن اینکه زلزله کرمانشاه تنها زلزله‌ای بود که توسط شبکه‌های اجتماعی رصد می‌شد و این موضوع در کنار فرصت‌هایی که ایجاد کرده بود شرایط را نیز سخت می‌کرد.

بازوند گفت: پیام مقام معظم رهبری در بسیج امکانات مردمی بسیار مؤثر بود چراکه مردم احساس می‌کردند نسبت به کرمانشاه به دلیل ایستادگی در هشت سال دفاع مقدس دین‌دارند.

زلزله کرمانشاه

وحدت‌آفرینی نقطه عطف زلزله کرمانشاه

بازوند، مصوبات و اعتبارت دولت و نیز حضور رئیس‌جمهوری 36 ساعت پس از زلزله در بین مردم را بی‌نظیر توصیف کرد و افزود: نقطه عطف زلزله کرمانشاه وحدت‌آفرینی آن بود.

استاندار کرمانشاه در خصوص فرصت سازی و سرعت عمل در بحران نیز گفت: باید با مدیریت صحیح تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد ضمن اینکه سرعت عمل نیز در امیدواری مردم و باز توانی آن‌ها بسیار مؤثر است.

وی در ادامه بابیان اینکه زلزله کرمانشاه بیش از 50 روز مسئولان کشور را درگیر کرد افزود: این زلزله به‌قدری شدید بود که دیگر گسل‌های کشور را نیز تحت تأثیر قرارداد و مسئولان نگران بروز زلزله حتی در تهران بودند.

بازوند تأکید کرد: ما به یک ساختار مدیریت بحران قوی در کشور نیاز داریم اما الآن این‌گونه نیست چراکه ستاد مدیریت بحران در وزارت کشور است اما ابزار آن در سازمان مدیریت برنامه‌ریزی قرار دارد که این موضوع باید اصلاح شود.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: هلال‌احمر باوجود خدمات ارزشمندش برای زلزله بالای هفت ریشتر تجهیز نیست و ساختار هلال‌احمر نیاز به تجهیزات قوی‌تر دارد.

بازوند، همچنین به رکورد زنی در امداد و نجات زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: تا ساعت 11 روز بعد از حادثه 6 هزار و 700 نفر نجات داده شدند این در حالی است که در زلزله رودبار و منجیل تا 72 ساعت راه‌ها بسته بودند درحالی‌که 30 دقیقه بعد از زلزله کرمانشاه تمام راه‌ها بازگشایی شدند.

وی بابیان اینکه از نیروهای نظامی نیز به‌خوبی استفاده شد، افزود: روستاها به سپاه و شهرها به ارتش واگذار شد هرچند انتقاداتی داشتیم اما تصمیم درستی بود و با این تصمیم 11 هزار نیروی جوان به کمک هلال‌احمر آمدند.

بازوند با اشاره به مدیریت وزیر کشور از شب زلزله گفت: با همکاری هوانیروز، هلال‌احمر و اورژانس هوایی پل هوایی بین سرپل ذهاب و فرودگاه کرمانشاه ایجاد و هفت هزار و 100 نفر به‌وسیله بالگرد جابه‌جا شد ضمن اینکه در همدان 700 تخت، در البرز 800 تخت و در تهران نیز 2 هزار و 500 تخت خالی آماده شد و در انتقال این افراد حتی یک نفر هم کشته نشد.

استاندار کرمانشاه، همچنین به موضوع اسکان اضطراری اشاره کرد و گفت: مدیریت اسکان اضطراری کار سختی است چراکه مردم عصبانی هستند و احساس می‌کنند که ممکن است چیزی گیرشان نیاید.

بازوند هدر رفت توزیع امکانات در زمان اسکان اضطراری را امری طبیعی عنوان کرد و بیان داشت: همان‌طور که نمی‌توانیم جلو پس‌لرزه‌ها را بگیریم نمی‌توانیم جلو هدر رفت امکانات در زمان اسکان اضطراری را نیز بگیریم و این موضوع در یک هفته اول بحران طبیعی است.

اگر در بحران بمانیم هزینه آن بسیار بیشتر خواهد بود

وی شاخص‌ترین نکته مدیریت زلزله کرمانشاه را تعلل نکردن و تصمیم به عبور هر چه زودتر از بحران بیان کرد و ادامه داد: اگر در بحران بمانیم هزینه آن بسیار بیشتر خواهد بود و درواقع سریع عبور کردن از بحران یعنی اینکه مردم بتوانند به زندگی عادی برگردند و زندگی در منطقه بحران‌زده جاری و ساری بشود.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: برای این موضوع از روز دوم زلزله ادارات را فعال کردیم و داروخانه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها را تشویق کردیم که به زندگی عادی برگردند.

وی ادامه داد: حتی به هلال‌احمر تأکید کردیم که غذای خشک مانند برنج در بین زلزله‌زدگان توزیع کنند تا خودشان پخت‌وپز کنند.

استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: بااینکه 12 هزار خانه روستایی صد درصد تخریبی داشتیم اما اعتبار بازسازی 25 هزار خانه را از دولت گرفتیم تا خانه‌های تخریبی نوع 2 نیز بازسازی شوند.

بازوند افزود: درمجموع حدود 96 هزار واحد مسکونی را در زلزله کرمانشاه بازسازی خواهیم کرد و این کار به‌سرعت در حال انجام است و همین الآن 11 هزار و 600 نفر مشغول به کار هستند.