خستین نمایشگاه تخصصی ملی و فن بازار برنج و صنایع وابسته در مرکز همایش ها و نمایشگاه های بین المللی سازمان منطقه آزاد انزلی گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، نخستین نمایشگاه تخصصی ملی و فن بازار برنج و صنایع وابسته با حضور رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی، مدیرکل جهاد کشاورزی، رییس پارک علم و فناوری گیلان، فعالان، محققان و تولید کنندگان برنج و صنایع وابسته و معاونین و مدیران سازمان در مرکز همایش ها و نمایشگاه های بین المللی سازمان منطقه آزاد انزلی گشایش یافت.

 در این نمایشگاه تخصصی بیش از 40 غرفه مهم ترین محصولات، تولیدات و فرآوری های خود در حوزه برنج و صنایع وابسته را به نمایش گذاشته و از نکات حائز اهمیت نمایشگاه و فن بازار برنج برگزاری کارگاه های تخصصی در زمینه صادرات، بسته بندی، تولید محصول با کیفیت و بهره گیری از کشاورزی مکانیزه است که با حضور اساتید مرتبط برگزار خواهد شد.

مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه تخصصی تامیین کنندگان، تولید کنندگان و فعالان صنعت و فناوری مرتبط  از استان های گیلان، مازندران و گلستان حضور دارند و خروجی این نمایشگاه بسیار سودمند و ملموس برای شرکت کنندگان و فعالان این حوزه خواهد بود.

نقش ممتاز منطقه آزاد انزلی درصادرات برنج

وی در ادامه با اشاره به نقش ممتاز منطقه آزاد انزلی در بخش صادرات برنج تاکید کرد: با توجه به مزیت های قانونی و معافیت های مالیاتی منطقه آزاد انزلی و فرصت ارائه محصولات در نمایشگاه های خارجی  از سوی این سازمان، تولید کنندگانی که استاندارهای لازم را رعایت و محصولات را با بسته بندی متنوع و با کیفیت تولید کنند میتواند در بخش صادرات محصولات از مزیت های منطقه آزاد انزلی به کشور های حاشیه خزر بهره مند شوند.

نیاز  بیش از 20 میلیون مصرف کننده برنج کشور در استان گیلان تولید و تامین میشود

در ادامه علیرضا شعبان نژاد مدیرکل جهادکشاورزی گیلان با اشاره به اینکه نیاز  بیش از 20 میلیون مصرف کننده برنج کشور در استان گیلان تولید و تامیین میشود بیان کرد : استان گیلان 238 هزار هکتار شالیزار دارد که سالانه، حدود 1 میلیون و200 هزار تن شلتوک تولید میکند و حاصل این میزان از شلتوک 800 هزارتن برنج سفید است که روانه بازار های مصرفی در داخل و خارج از کشور میشود.

نمایشگاه -برنج منطقه ازاد انزلی

برنج تولیدی در گیلان از رقم های بومی و پرمحصول است

وی در ادامه خاطر نشان کرد: برنج تولیدی در گیلان از رقم های بومی و پرمحصول بوده که کیفیت بسیار بالایی دارد و در این نمایشگاه تخصصی آخرین یافته های حوزه تحقیقات ،فناوری، کاشت، داشت و برداشت ارائه شده است و محلی مناسب برای تبادل افکار، شناسایی و معرفی برند های فعال در حوزه برنج و صنایع وابسته است.

شعبان نژاد افزود: از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه معرفی محصولات فرآوری شده از ضایعات برنج و محصولات کشاورزی از قبیل سبوس، کاغذ، آرد و روغن است که کشاورزان میتوانند با بهره گیری از فناوری در این حوزه میزان درآمد خود در فصل کشاورزی را افزایش داده و دور ریز محصول برنج را کاهش دهند.

علاقه مندان میتوانند از نخستین نمایشگاه تخصصی ملی و فن بازار برنج و صنایع وابسته همه روزه تا تاریخ 21 اردیبهشت از ساعت 15 لغایت 21 در مرکز همایش ها و نمایشگاه های بین المللی منطقه آزاد انزلی بازدید بعمل آورند.