سمینار «روزه و سلامت» به همت مرکز توسعه پژوهش‌های بین رشته‎ای علوم سلامت و معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیستم اردیبهشت ماه، از ساعت هشت الی 13 در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می‎شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، حجت‎الاسلام یوسف خیری، مسئول این سمینار هدف از برگزاری اولین سمینار روزه و سلامت را بررسی اثرات روزه‎داری بر بهبود بیماری‎هایی مانند مشکلات گوارشی، سلامت کلیه و بیماری ‎های عفونی عنوان کرد و افزود: مخاطبان این همایش، اعضای هیئت علمی، دانشجویان، همکاران و اساتید مطرح دانشگاه علوم پزشکی تبریز  هستند، این سمینار از سوی مرکز توسعه پژوهش‌های بین‎المللی بین رشته‎ای علوم سلامت و معارف اسلامی برگزار می‎شود و روزه و سلامت معنوی از وظایف این مرکز به شمار می‎آیند

وی با بیان این که احکام در دین اسلام بر اساس یک سری مفاسد و مصالح تعیین شده‎اند، گفت: هر امری که در اسلام از عمل به آن منع شده‎ایم، مصلحتی داشته و روزه نیز طبق تاکیدات اسلام و بر اساس مصلحت واجب شده است.

سمینار روزه وسلامت

«حجت‎الاسلام نعمتی»، دبیر اجرایی اولین سمینار روزه و سلامت نیز در ادامه‎ این نشست  اظهار کرد: مرکز توسعه پژوهش‎های بین رشته‎ای علوم سلامت و معارف اسلامی برای اولین بار در سال 95 تاسیس شد و در مجموع حدود 10 مرکز در کشور وجود دارد که مرکز ما تنها مرکز در شمال غرب است.

وی ادامه داد: مخاطبان این سمینار جمعی از دانشجویان و پزشکان عمومی و متخصص دانشگاه علوم پزشکی تبریز هستند تا با بهره‎گیری از این سمینار، پاسخگوی مراجعان و سوالات بیماران و روزه‎داران باشند.

وی  در خاتمه سخنان خود از دعوت از 10 پزشک برای ارسال مقاله خبر داد و گفت: برای دریافت مقالات، فراخوان داده نشده است و سخنرانی، بروشورها و مطالب این سمینار در قالب کتابچه منتشر خواهد شد.

نباید اجازه دهیم برخی افراد مغرضانه و یا از روی ناآگاهی علیه روزه‎داری اقدام کنند

«محمدرضا رشیدی»، دبیر علمی اولین سمینار روزه و سلامت نیز در پایان با بیان این که امروزه بحث روزه‌داری سلامتی و پزشکی مطرح است، عنوان کرد: نباید اجازه دهیم برخی افراد مغرضانه و یا از روی ناآگاهی علیه روزه‎داری اقدام کنند، مقالات جدیدی نیز در رابطه با نقش روزه در مبارزه با بیماری‎هایی همچون با سرطان و افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن کار شده است .