مدیریت شهری اصفهان پس از سال ها خواسته مردم، فعالان مدنی، اصفهان شناسان و دوستداران فرهنگ اصفهان را در خصوص نصب مجدد تندیس کاوه آهنگر در میدان آزادی، محقق کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، تندیس کاوه آهنگر که به دلیل عملیات عمرانی مترو در میدان آزادی، برچیده شده و سال ها به انبار رفته بود، با پایان عملیات احداث ایستگاه مترو دوباره در این میدان نصب شد تا شهروندان اصفهانی و گردشگران، پس از بیش از 10 سال این تندیس که نماد آزادی خواهی ایرانیان است را در میدان آزادی مشاهده کنند.

نصب این تندیس، شب گذشته موجی از بازآفرینی خاطرات و نوستالژی اصفهانی ها را به دنبال داشت و به همین دلیل از همان نیمه شب، با استقبال شهروندان روبه رو شد.

تندیس کاوه آهنگر نماد آزادی خواهی ایرانیان است

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در حاشیه نصب تندیس کاوه آهنگر در میدان آزادی گفت: این تندیس به دلیل اجرای پروژه مترو 10 سال پیش، از میدان آزادی برداشته شد و هم اکنون پس از اتمام عملیات خط یک مترو شاهد نصب مجدد آن در این میدان هستیم.

کاوه اهنگر

مهدی مقدری با بیان این که مجسمه کاوه نماد ضد استعماری و ضد استبدادی برای ایرانیان است، اذعان داشت: در شرایطی که نظام مقدس جمهوری اسلامی در آماج حمله دشمنان و بدخواهان قرار دارد، این تندیس نشانگر قدمت روحیه آزادی خواهی ایرانیان و مبارزه آنان با ظلم است.

وی مجسمه کاوه را اثری فاخر از هنرمند ایرانی ایرج محمدی معرفی و بیان کرد: شهروندان اصفهانی از شب گذشته تاکنون استقبال پر شوری از این اقدام داشتند، با این تندیس عکس یادگاری می گرفتند و از مدیران شهری بابت این اقدام تشکر می کردند.

گفتنی است؛ مجسمه کاوه آهنگر در سال 1379 با ارتفاعی حدود ۶ و نیم متر در دو تکه و از برنز ساخته شده و حدود ۵ تن وزن دارد. این مجسمه به صورتی طراحی شد که کاوه پیش‌بند چرمی خود را که در هنگام آهنگری استفاده می کرد به درفشی تبدیل کرده و در حال حرکت است.