در نشستی با فعالان و صاحبان صنایع تولیدی عنوان شد: ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات برای نوسازی بخش صنعت شهر‌های کم برخوردار در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرکزاری موج از مشهد، محمد شریعتمداری در نشستی با فعالان و صاحبان صنایع تولیدی نساجی و واحدهای تولیدی و توزیع پوشاک و کیف و کفش مشهد افزود: شهرهای کمتر از 10  هزار نفر جمعیت نیز از این تشهیلات برخوردار می شوند.

 وی گفت: همچنین از محل تبصره 18  قانون بودجه سال 1397، تسهیلاتی برای نوسازی صنایع در شهرهای بزرگ و برخوردار در نظر گرفته شده است که در قالب تسهیلات پرداخت می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تلاش شده است نرخ بهره این تسهیلات از 18 درصد به 10  درصد کاهش یابد.

شریعتمداری افزود: همچنین امسال  هزارو  300 میلیارد تومان منابع مالی در حوزه جوایز صادراتی برای پرداخت به واحدهای تولیدی پیش بینی شده است.

وی گفت: همچنین دولت متعهد به پرداخت مطالبات گذشته واحدهای تولیدی در خصوص جوایز صادراتی است.

وزیر صنعت افزود: تاکنون 400 میلیارد تومان طلب مانده برای جوایز صادراتی شناسایی  و از دولت و مجلس شورای اسلامی تقاضا شده است کهاین مقدار را مجزا از جوایز صادراتی امسال تخصیص دهند.

شریعتمداری با اشاره به مشکلات صنعت نساجی خراسان رضوی و واحدهای تولید کننده پوشاک گفت: کارگروهی استانی برای شناسایی مشکلات و راه حل ها برای صنعت نساجی و پوشاک شکل خواهد گرفت که مطالب را به وزارتخانه انعکاس دهد .

وی افزود: بناست که شهرک صنفی پوشاک در یکی از شهرک های صنعتی خراسان رضوی که دارای زمین قابل واگذاری باشد، مشابه آنچه در تبریز شکل گرفت، ایجاد شود.

وزیر صنعت با بیان این که برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف، تولید متناسب با نیاز جامعه اسلامی نیست، گفت: واحد تولید پارچه چادر مشکی با کیفیت مطلوب در شهرکرد 2 سال قبل راه اندازی شد و به دنبال تقاضای جدید برای راه اندازی یک واحد تولیدی پارچه چادر مشکی در ایلام هستیم.

شریعتمداری دربایان این نشست تاکید کرد: ما باید بدانیم که در تولید داخلی باید کار اقتصادی همراه با کار فرهنگی انجام شود.