فرماندار آستارا گفت: بهتر است بارانداز خط ریلی به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا متصل شود که این امر هم باعث ایجاد رونق اقتصادی منطقه و هم مانع رکود هر یک از طرح ها می شود که هم دولت و هم بخش خصوصی در آن سرمایه گذاری گرده اند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، یونس رنجکش در جلسه هماهنگی و بررسی راهکار های توسعه و الحاق مناطقی به منطقه ویژه اقتصادی، تجاری و گردشگری بندر آستارا اظهار کرد: قابلیت های آستارا در شرایط فعلی به ما این فرصت را می دهد تا در اندیشه تعریف جدیدی از بازار های صادراتی و توسعه و رونق اقتصادی در شهرستان باشیم.

فرماندار آستارا افزود: آستارا به لحاظ برخورداری از سه موقعیت ترانزیت زمینی، دریایی و ریلی از موقعیت ممتازی برای حوزه تجارت و صادرات ملی برخوردار است که متناسب با این جایگاه باید فرصت های جدید سرمایه گذاری و توسعه اشتغال زایی و شرایط های جدید شغلی در منطقه ایجاد شود.

وی ادامه داد: باید بتوانیم از موقعیت های جدید ایجاد شده در شهرستان در زمینه توسعه ارتباط ریلی و بندر که با همت دولت تدبیر و امید در راستای اهداف ترسیم شده کشور در مسیر منافع ملی تعریف شده است در آستارا نیز به خوبی استفاده کنیم.

به گفته وی؛ یکی از راهکار های مناسب در این زمینه ایجاد فرصت های جدید سرمایه گذاری و راه اندازی مشاغلی در حوزه خدمات تجاری، گردشگری و صنایع تبدیلی و فراورده های جدید از محصولات است که باید با برنامه آنها را پیش برد و در حوزه صادرات به کار گرفت.

فرماندار آستارا افزود: با توجه به این نیاز ها و فرصت های موجود و تاکیداتی که استاندار گیلان دارند به دنبال توسعه و الحاق بخش هایی دیگر از مناطق شهرستان آستارا به منطقه ویژه اقتصادی هستیم.

وی گفت: در این زمینه ابتدا می بایست ظرفیت های موجود به خوبی شناسایی و مقدمات کار نیز فراهم آید که این جلسه برای این امر تشکیل شده است.

رنجکش اضافه کرد: با الحاق مناطق جدید به منطقه ویژه فرصت های مناسبی برای توسعه شهرستان ایجاد خواهد شد.

بارانداز ریلی و بندر آستارا مکمل همدیگر هستند

وی گفت: بارانداز ریلی و بندر آستارا مکمل همدیگر هستند و باید با استفاده از هردو ظرفیت در کنار گمرک زمینی در راستای پیشرفت شهرستان و رفع مشکلات مردم گام برداریم.

وی ادامه داد: در صورت اتصال خط ریلی و بارانداز به بندر آستارا شاهد اجرای کامل حمل و نقل ترکیبی(ریلی – دریایی) در کنار حمل و نقل زمینی خواهیم بود که با مدیریت یکپارچه شاهد هم افزایی و توسعه دوچندان منطقه در حوزه اقتصادی خواهیم بود.

جلسه هماهنگی و بررسی راهکار های توسعه و الحاق مناطقی -به منطقه ویژه اقتصادی

وی یادآور شد: برای خنثی کردن رقابت‌ مخرب که باعث رکود هر کدام از این مزیت ها می شود و همچنین جلوگیری از دوگانگی بین کارکردهای راه‌آهن بندر و مرز زمینی بهتر است بارانداز خط ریلی به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا متصل شود که این امر هم باعث ایجاد رونق اقتصادی منطقه و هم مانع رکود هر یک از طرح ها می شود که هم دولت و هم بخش خصوصی در آن سرمایه گذاری گرده اند.

نماینده عالی دولت در شهرستان آستارا افزود: همه باید کمک کنیم به این فضای جدید تا بتوانیم از منافع آن در سطح ملی، استانی و شهرستانی بهره مند شویم و هر راهی که کوتاهتر بتواند ما را به این هدف برساند و همچنین تسریع در روند اجرای این پروژه که از اهمیت زیادی برخوردار است باید در اولویت قرار گیرد.

فرماندار آستارا اظهار داشت: فرصت های موجود در شهرستان در زمینه حمل و نقل در بحث تجارت و صادرات یک مزیت است که خوشبختانه خود سرمایه گذار حق انتخاب دارد که از کدام سه مسیر زمینی، دریایی و یا ریلی میخواهد صادرات خود را انجام دهد و برای کشور ارز آوری کند.

خط آهن آستارا - آستارا و بارانداز می تواند از عوامل موثر توسعه باشد

وی افزود: در حوزه توسعه حمل و نقل دریایی شهرستان آستارا اقدامات خوبی در بخش باری صورت گرفته و به منظور بهبود وضعیت کنونی نیازمند توجه به زیرساخت های موجود در شهرستان هستیم که در حوزه ریلی نیز خط آهن آستارا - آستارا و بارانداز می تواند از عوامل موثر توسعه باشد و اتصال ریلی به دریایی و حمل و نقل ترکیبی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا شاهد رشد اقتصادی، اشتغال پایدار و افزایش بهره وری داخلی باشیم.

 آهنگران مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی و آزاد نیز ضمن تشکر از فرماندار آستارا جهت تشکیل این جلسه برای تسریع اجرای روند الحاق منطقه ویژه به بار انداز ریلی اظهار امیدواری کرد وگفت: با توجه به هماهنگی هایی که بین دستگاه ها وجود دارد این مهم در زمان کوتاهی انجام خواهد شد تا شهرستان آستارا وکشور شاهد پیشرفت هرچه بیشتر حوزه اقتصاد ی از طریق این پروژه ملی باشد.

چراغی مدیر کل بنادر و کشتیرانی استان گیلان هم در این جلسه از آمادگی این اداره در راستای ارائه طرح الحاق به منطقه ویژه اقتصادی آستارا خبر داد.

در ادامه هر یک از شرکت کنندگان به ارائه دیدگاه های خود در خصوص همکاری در ارائه این طرح پرداختند و در بازدید از مناطق بندری و ریلی آستارا از نزدیک با این موقعیت ها آشنا شدند.