قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: باید تدبیری لحاظ شود که تا پایان شهریورماه حجم ذخیره سد زاینده‌رود به صفر نزدیک نشود زیرا اگر این امر صورت پذیرد نه‌تنها تعادل پایدار سد به هم می‌‎ریزد بلکه تعادل در میزان آب‌های سطحی و زیرزمینی منطقه هم از بین می‌رود.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، ستار محمودی در نشست انسجام‌بخشی مدیران آب و برق استان اصفهان و نیز جلسه مدیریت گذر از بحران آب با مدیران شرکت آبفا اصفهان گفت: امسال سال فرصت برای همه مدیران شرکت‌های تابع وزارت نیرو است که باید با همکاری، تعامل، همفکری و همدلی به دنبال راهکارهای خلاقانه و جدید برای گذر از بحران کم‌آبی در فلات مرکزی و حوضه آبریز زاینده‌رود باشند، چراکه حوضه آبریز زاینده‌رود نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 40 درصدی بارندگی مواجه شده است این در حالی است که هریک درصد کاهش بارندگی تبعات بسیاری به دنبال دارد.

وی خطاب به مدیران آبی در استان اصفهان اعلام کرد: باید تدبیری لحاظ شود که تا پایان شهریورماه حجم ذخیره سد زاینده‌رود به صفر نزدیک نشود زیرا اگر این امر صورت پذیرد نه‌تنها تعادل پایدار سد به هم می‌‎ریزد بلکه تعادل در میزان آب‌های سطحی و زیرزمینی منطقه هم از بین می‌رود، بنابراین با تخصص و تعهدی که در مدیران و کارشناسان اصفهانی دیده می‌شود انتظار می‌رود ذخیره آب موجود در سد زاینده‌رود را به‌خوبی مدیریت کنند که صفر نشود.

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه تمام بهره‌برداران از سد زاینده‌رود محق هستند، گفت: کشاورزان حق‌دارند، صنعت گران بخشی از اشتغال را به عهده‌دارند، بخش خدمات سبب رونق کسب‌وکار و آبادانی است اما با این وجود اولویت با تأمین آب شرب است، باید آب منطقه‌ای در استان اصفهان به‌عنوان دشت‌بان آب بر مبنای قانون آب را میان بهره‌برداران تخصیص دهد اما در همه جای کشور اولویت با تأمین آب شرب است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر چند شهر کشور با بحران کم‌آبی روبرو هستند، بیان کرد: اصفهانی‌ها بدانند تنها مردم کشور نیستند که با بحران کم‌آبی روبرو هستند هم‌اکنون مردمان استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان با بحران شدید کم‌آبی روبرو هستند اما تاریخ بیانگر حماسه سازی اصفهانی‌ها در برهه‌های مختلف بوده است، اصفهانی‌ها با برخورداری از ذوق، هنر، ادبیات، رشادت و ریزبینی توانستند چالش‌های متعددی را در کشور پشت سر بگذارند و در حال حاضر هم از اصفهانی‌ها می‌خواهیم با برخورداری از این ویژگی‌ها این بحران را مهار کنند.

بحران کم‌آبی و تأمین آب  تنها مختص وزارت نیرو نیست

محمودی بحران کم‌آبی و تأمین آب را تنها مختص وزارت نیرو ندانست و گفت: همه دستگاه‌ها باید برای تأمین آب و برق تلاش کنند و خود را مسئول بدانند و نباید فقط از وزارت نیرو انتظار تأمین آب را داشت. به‌عنوان مثال استانداری اصفهان باید مدیران تابع شرکت‌های تابع وزارت نیرو را در گذر بحران آب یاری کند که در این راستا می‌توان به تخصیص اعتبارات اشاره کرد.

وی با اشاره به تأمین برق در فصل تابستان در اصفهان اعلام کرد: مدیران شرکت برق منطقه‌ای و توزیع برق در اصفهان باید گلوگاه‌ها را شناسایی کنند و برای تأمین آب نیروگاه‌ها با انسجام بخشی و همفکری با مدیران آب منطقه‌ای و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان این مشکل را برطرف کنند که می‌توان در این زمینه به حفر چاه و استفاده از پساب پرداخت.

سد زاینده رود

قائم‌مقام وزیر نیرو عملکرد آب و فاضلاب اصفهان را در چند سال اخیر مطلوب خواند و تصریح کرد: در چند سال اخیر شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان توانست با خلاقیت، تعهد و تخصص بر بسیاری از چالش‌ها غلبه کند و همچنین دانش و تخصص خود را به دیگر شرکت‌ها در کشور انتقال دهد، به‌عنوان مثال می‌توان به تخصص اصفهانی‌ها در تأمین خدمات پس از وقوع زلزله در غرب کشور اشاره کرد.

در ادامه این نشست مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: در سال آبی جاری کاهش بارندگی‌ها در آبریز زاینده‌رود در 70 سال گذشته بی‌سابقه بوده است چراکه در سال 1327 که هنوز تونل اول و دوم کوهرنگ احداث نشده بود حجم ذخیره سد زاینده‌رود 660 میلیون مترمکعب بوده که در آن سال نیاز آب شرب حدود 25 تا 30 میلیون مترمکعب بوده اما هم‌اکنون حدود 400 میلیون مترمکعب برای تأمین آب شرب حدود 5 میلیون نفر از شهروندان اصفهان و یزد نیاز است. درحالی‌که در خوش‌بینانه‌ترین حالت امسال حجم ذخیره سد زاینده‌رود به 420 میلیون مترمکعب می‌رسد.

احسانی افزود: امید می‌رود با وقوع بارندگی‌ها در روزهای پایانی سال آبی جاری آورد سد زاینده‌رود افزایش یابد تا در پایان شهریور به مشکل بحران بی‌آبی در حوضه زاینده‌رود مواجه نشویم.

وی اعلام کرد: ما باید بحران کم‌آبی را پیش‌بینی کنیم چرا که می‌توان با تدبیر تبعات ناشی از بحران کم‌آبی را کاهش داد.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌ هم‌ پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی با بیان اینکه بهره‌برداران از حوضه آبریز زاینده‌رود باید با همین حداقل تخصیص درصدد رفع نیاز آبی باشند اظهار داشت: ما نمی‌توانیم دبی خروجی سد را از 12 مترمکعب بیشتر افزایش دهیم چون اگر چنین امری صورت پذیرد احتمال اینکه حجم سد در ماه‌های پایانی تابستان به صفر نزدیک شود می‌رود که مخاطرات بسیاری را به دنبال دارد پس باید بهره‌برداران از سد زاینده‌رود با تخصیص‌هایی که به آن‌ها تعلق گرفت بتوانند با همین داشته‌ها آب را مدیریت کنند، این درحالی‌که است که مشکل کم‌آبی حوضه آبریز زاینده‌رود فقط مختص منطقه فلات مرکزی نیست بلکه یک موضوع ملی قلمداد می‌شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج