رییس کل دادگستری لرستان گفت: اختلالات روحی و روانی جوانان استان ناشی از بیکاری است.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، جعفر بدری در جلسه شورای قضایی دادگستری استان، گفت: مشکلات و اختلالات روحی و روانی جوانان لرستان ناشی از بیکاری است.

وی، افزود: مهار نرخ بیکاری در کشوری که بیشترین جمعیت جوان را در منطقه دارد؛ به مدیریت صحیح نیروی انسانی و اصلاح سیاستهای اقتصادی نیازمند است، براساس نتایج سرشماری نزدیک به 55 درصد جمعیت کشور را کودکان و جوانان زیر 29 سال تشکیل می دهد و تعداد قابل توجهی از آنان بیکار هستند.

15 درصد از جمعیت جوان لرستان بیکار مطلق هستند

بدری، تاکید کرد: برخی آمارها نشان می دهد که 15 درصد از جمعیت جوان لرستان، در بیکاری مطلق به سر می برند.

اساسی‌ترین معضل لرستان، بیکاری جوانان دانش‌آموخته است

رئیس کل دادگستری لرستان، ادامه داد: اساسی‌ترین معضل در استان؛ بیکاری نسل دانش آموختگانی است که باید چرخ اقتصاد و مدیریت کشور را در دست بگیرند، اما شرایط به گونه است که پس از فارغ‌التحصیلی، از کار خبری نیست، و جوان جویای کار با داشتن مدرک تحصیلی عالی، بیکار است.

درصد بالایی از جوانان تحصیلکرده مهارت شغلی ندارند

وی، گفت: متاسفانه با وجود فراغت صدهاهزار دانشجو از مراکز علمی و تحصیلی؛ درصد بسیار کمی از نیروی‌های جوان تحصیلکرده از مهارت‌های شغلی برخوردار هستند، و مهمترین علت ضعف مهارتی فارغ التحصیلان؛ ناکارآمدبودن سیستم آموزشی و تحصیلی کشور در بازار کار است و به دلیل عدم مطابقت مهارت فارالتحصیلان با تقاضای بازار کار معضل بیکاری بیشتر شده است.

رشته‌های دانشگاهی متناسب با نیاز بازار کار نیست

بدری تصریح کرد: از طرفی رشته های آموزشی اکثر دانشگاهای کشور متناسب با تقاضای بازار کار نیست، در بسیاری از دانشگاهها رشته هایی تدریس می شود که سالها از کاربرد آن گذشته است، براثر ضعف برنامه های اقتصادی دولت در 15 سال اخیر وضعیت اشتغال در کشور رو به افون نهاده است.

رئیس شورای قضایی لرستان تشریح کرد: بیکاری در کشور بخصوص بین جوان و تحصیلکرد، پیامدهای ناگواری دارد که ممکن است برای آینده کشور و نظام خطرناک باشد، بارزترین پیامد این وضعیت کنونی که ممکن است آینده نه چندان دور این معضل را تبدیل به بحران و غیر قابل کنترل کند عبارت از فرار مغزها و نخبگان، اعتیاد و مشکلات روانی که نتیجه اش افزایش جرم و گسترش نامنی خواهد بود، به همین دلیل است که اختلالات روحی و روانی ناشی از سردرگمی جوانان در زمان بیکاری و بلاتکلیفی پس از فراغت از تحصیل؛ به عامل اصلی اعتیاد قشر جوان شده است.

آمار می‌گوید که 3 میلیون معتاد در کشور وجود دارد

بدری در پایان افزود: آمار موجود، معتادان کشور را 3 میلیون نفر اعلام کرده که تعداد  زیادی از تحصیلکردگان نیز در میان آنان دیده می شوند، علت عمده ناامنی و جرم در دنیا فقر و بیکاری است و فقر در مناطقی بیشتر رایج است که کار و منبع درآمد وجود ندارد، آمار جرم و قانون گریزی در یک کشور نسبت مستقیم با افزایش بیکاری و فقر دارد، لذا مقتضی است متولیان امر در خصوص اشتغال پایدار جوانان برنامه ریزی و اقدامات اجرایی را دستورکار خود قرار دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج