وزیر بهداشت گفت: شاخصهای بهداشتی در استان خوزستان به دلایل مختلف مناسب نیست که ریزگردها، مساله آب، فاضلاب و بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی از جمله دلایل این وضعیت است.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، سید حسن قاضی زاده هاشمی طی نشستی با اعضای هیئت رئیسه دانشکده علوم پزشکی آبادان، گفت: واقعا فکر نمی کردم در این شهر اینقدر کار انجام شده باشد و پروژه هایی در حال اجرا داشته باشید. از تمام کسانی که در این بخش کمک کردند، تشکر می کنم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند به تعهد خود وفادار ماند

وزیر بهداشت با ضمن بیان این موضوع که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به تعهد خود وفادار بودند، افزود:  سازمان منطقه آزاد اروند نشان دادند که به بحث سرمایه اجتماعی برای منطقه آزاد اروند فکر می کنند. ای کاش سایر دستگاههایی که از مواهب طبیعی و نعمتهای خدادادی خوزستان بهره مند می شوند به این بحث توجه کنند.

قاضی زاده هاشمی به سخنان و درخواستهای مطرح شده در این نشست اشاره و عنوان کرد: بعضی از موارد مطرح شده به سرعت قابل انجام است. انجام برخی دیگر از این فرمایشات نیازمند زمان است. بخشی از این موارد نیز در اختیار من قرار ندارد. برای مثال تبدیل شدن دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه مستلزم اخذ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. برای این کار در دانشکده باید مولفه هایی وجود داشته باشد که فکر می کنم دانشکده آبادان به سمت این مولفه ها در حال حرکت است.

وی ادامه داد: خواهش من از دکتر آموزنده رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان این است که نگاه کمّی نداشته باشند و به سمت رشته های ویژه و کیفی بروند. نگاه ما به آبادان و خرمشهر، منطقه ای است. این منطقه استعداد دارد. تحقق اینکه این منطقه در غرب آسیا دارای موقعیت ویژهای شود را خیلی دور نمی بینم. این اتفاق خواهد افتاد.

اختصاص دادن فوق تخصص نوزادان به آبادان و خرمشهر پیگیری می شود

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه شرایط منطقه آبادان و خرمشهر با مناطقی مانند میرجاوه، نیکشهر و هیرمند قابل قیاس نیست، گفت: در خصوص تقاضای مطرح شده در مورد اختصاص فوق تخصص نوزادان به آبادان و خرمشهر، همین ماه پیگیری هایی انجام می شود. در مورد بحث رادیوتراپی و سی تی اسکن نیز باید زمین لازم فراهم شود. در زمینه آمبولانس دریایی و آمبولانس هوایی، منطقه آزاد همچنان وفادار است و ما می خواهیم که بهترینها در منطقه مستقر شوند که این بحث را پیگیری خواهیم کرد.

وی درباره درخواست مطرح شده در این نشست در زمینه جذب هیات علمی در دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: در این خصوص نمایندگان محترم منطقه در مجلس باید کمک کنند تا سازمان امور اداری و استخدامی بالاخره همراهی کند و امکاناتی در اختیار ما قرار دهد تا آنچه شما می خواهید محقق شود. حتما در این زمینه پیش قدم هستیم و کمک شما هم لازم است. این سازمان نیز باید احساس دین بکند که البته بیشتر از ما نسبت به این منطقه این احساس را دارند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: ما نیزخواهانیم این منطقه قطب مهم پزشکی بشود. احساس می کنم اگر این کار محقق شود، وظیفه خود را به انجام رسانده ایم که البته هنوز تا این کار فاصله زیادی داریم. همه باید تلاش کنیم و در عین حال صبور و شاکر باشیم تا اینجا قطب مهم پزشکی در منطقه بشود و واقعا یک زمانی هم قطب بوده است.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: هرچند گفتن این موضوع صحیح نیست اما یک زمانی اینجا قطب پزشکی بوده و شرایط مناسبی در آبادان و خرمشهر وجود داشته است. این مناطق باید به موقعیت پیشین خود برگردند. آبادان و خرمشهر نه تنها چیزی کم ندارند، بلکه نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس چیزهای خیلی اضافه ای نیز دارند. جوانان حتما در آینده مشاهده خواهند کرد که این منطقه دارای موقعیتی ویژه می شود.

وی درباره با اشاره به سهمیه بومیها در پذیرش دانشجو در دانشکده علوم پزشکی آبادان، اظهار کرد: براساس آنچه به من گزارش شده، تا 50 درصد اختیار جذب دانشجوی بومی وجود دارد. منطقه آزاد اروند نیز در این بخش می تواند ورود کند و تعدادی دانشجو را بورسیه خود کند.

وزیر بهداشت اذعان داشت: شاخص های بهداشتی در استان خوزستان به دلایل مختلف مناسب نیست که ریزگردها، مساله آب، فاضلاب و بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی از جمله دلایل این وضعیت است. اما آماری به من دادند که بسیار تعجب آور بود و بابت آن بسیار خوشحال شدم چرا که استاندارد کشور انگلیس است.

وزیر بهداشت خطاب به ائمه جمعه و نمایندگان آبادان و خرمشهر در مجلس عنوان کرد: کار در منطقه آبادان و خرمشهر و در مجموع در استان خوزستان، سخت است. ممکن است که برای پزشکان فرصتهای دیگری به جز کار در این استان وجود داشته باشد که البته وجود دارد. فکر می کنم خونگرمی مردم خوزستان و احساس دین به این استان برخی از متخصصان و همکاران ما را در این استان زمینگیر کرده است.

گفتنی است؛ وزیر بهداشت دیروز برای سفر دوروزه وارد آبادان شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج