آب گذاری کانال های آب رسانی مرکز ، شرق و غرب گیلان برای آبیاری شالیزارهای گیلان از امروز (شنبه هشتم اردیبهشت ماه) آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، داریوش البرزی مسئول روابط عمومی آب منطقه ای گیلان امروز با اعلام این مطلب بیان داشت: از صبح امروز دریچه های سد سفید رود با میزان خروجی 150 متر مکعب بر ثانیه باز شده است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون میزان ذخیره آب در پشت سد سفیدرود به 940 میلیون متر مکعب رسیده، گفت: با توجه به اینکه شخم اولیه و خزانه گیری از سوی شالیکاران گیلان به حد قابل قبول رسیده و کشاورزان همکاری چشمگیری با مدیریت آب استان در آماده سازی مزارع خود داشته و هم اکنون آماده نشاء هستند، رها سازی آب سد نیز آغاز شده است.

البرزی افزود: آب گذاری کانال های کشاورزی استان به صورت پیوسته تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد و در این مدت شالیکاران باید با نهایت صرفه جویی تلاش کنند طبق تقویم کشاورزی کارهای کاشت برنج را به سر انجام برسانند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر میزان ذخیره آب پشت سد سفیدرود نسبت به سال گذشته 110 میلیون متر مکعب کاهش و میزان آورد رودخانه های استان از جمله رودخانه سفیدرود نسبت به سال گذشته حدود یک سوم کاهش دارد که با این وضعیت ناچار هستیم نهایت صرفه جویی را در مصرف آب اعمال کنیم.

وی افزود :شالیکاران باید در نهایت تا پایان اردیبهشت ماه جاری کار نشاء مزارع برنج خود را به اتمام برسانند زیرا از اول خردادماه پیوستگی آب کانال های آبرسانی قطع شده و آب به صورت نوبت بندی رها می شود.

البرزی به کشاورزان شالیکار استان اطمینان داد در صورت رعایت توصیه های کارشناسی و صرفه جویی سال زراعی جاری نیز همانند سال های گذشته بدون تنش آبی سپری شود.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج