رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در جلسه فعالسازی معادن کوچک و غیر فعال که با حضور تشکلهای بخش خصوصی و تعدادی از معدنداران استان برگزار گردید گفت: با انعقاد تفاهم نامه مابین شرکت ایمیدرو، شرکت میت کو و خانه صنعت و معدن ایران، معادن کوچک و معادن غیر فعال، فعال می شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛محمد دره وزمی گفت:فعال سازی معادن کوچک وغیرفعال درکردستان لازم وضروری است.

وی خاطر نشان ساخت: با انعقاد این تفاهم نامه و رایزنی های بسیار، استان کردستان در اولویت توجه این تفاهم نامه قرار می گیرد.

دره وزمی عنوان کرد: موارد بسیاری در غیرفعال بودن معادن استان تاثیرگذار است که از آن جمله: نبود بازار بعضی از مواد معدنی، تغییر ذائقه مردم، نبود توان مالی و فنی بهره بردار، در اختیار نداشتن نیروی انسانی متخصص و توانمند را می توان عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: به دلیل هزینه بر بودن استخراج در معادن کوچک و نبود بازارِ درخور توجه برای سنگ آهن، معادن کوچک توان بالایی را برای فعالیت در بازار ندارند.

دره وزمی با اشاره به بازار خوب و پررونق کنسانتره افزود: باید با تجمیع معادن کوچ و غیرفعال و حرکت درجهت احداث واحدهای کنسانتره سازی، رونق را به اینگونه معادن برگرداند.

وی عنوان کرد: با راه اندازی فازهای مختلف زنجیره فولاد در کردستان بطور قطع معادن سنگ آهن کردستان دیگر خام فروشی نخواهد شد و ارزش افزوده این معادن به استان و کشور بر خواهد گشت.

توصیه به معدنداران

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: تمام معادن و واحدهای تولیدی که حوزه فعالیت آنها در استان کردستان است باید تمامی حساب های مالی شان را به داخل استان انتقال دهند و من بعد باید تمامی صادرات محصولات خود را در گمرکات استان اظهار نمایند.

در ادامه جلسه تعدادی از معدنداران به نمایندگی از معدنداران استان موانع و مشکلات پیش رو را با ارائه راه حلهای پیشنهادی مطرح نمودند که با پیگیری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در جلسه مذکور تعدادی از این مشکلات مرتفع گردید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج