نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی گفت: در فضای آزاد تبادل اطلاعات نظارتی بر رسانه‌های خارجی و فضای مجازی وجود ندارد و نمی‌توان جلوی تبلیغات دروغ را در این فضا گرفت

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، محمد حسین قربانی با اشاره به دستور کار قرار گرفتن "طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین المللی و فضای مجازی" در دستور صحن علنی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: این طرح به منظور ساماندهی به تبلیغات دروغ در رسانه‌ها و فضای مجازی تدوین شده است تا سلامت مردم بر اثر این تبلیغات دچار تهدید نشود.

در فضای آزاد تبادل اطلاعات نظارتی بر رسانه‌های خارجی و فضای مجازی وجود ندارد

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در فضای آزاد تبادل اطلاعات نظارتی بر رسانه‌های خارجی و فضای مجازی وجود ندارد و نمی‌توان جلوی تبلیغات دروغ را در این فضا گرفت، افزود: بسیاری از محصولات بهداشتی که در فضای مجازی و رسانه‎های ماهواره‌‎ای تبلیغ می‌شود نه تنها مجوزی ندارند بلکه سلامت فرد را نیز به خطر می‌اندازند و در این زمینه هیچ قانونی نیز وجود ندارد.

تبلیغات بی اندازه اغراق آمیز و غیر واقع است

وی با بیان اینکه این تبلیغات بی اندازه اغراق آمیز و غیر واقع است، ادامه داد: با این حال مردم تحت تأثیر فضای رسانه‌ای و تبلیغی به این محصولات اعتماد و با استفاده از این کالاها سلامت خود را در معرض خطر می‌اندازند.

قربانی تصریح کرد: کالاهای تبلیغی غیر مجاز در رسانه‌های خارجی و فضای مجازی به صورت رسمی در داروخانه‌ها و مجاری رسمی کشور به فروش و برخی از آن‎ها حتی تولید می‌شود و در عین حال با آن‌ها برخوردی صورت نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم و متمایز در قانون مذکور این است که مجازات متناسب با جرم شده است و با فرد مجرم به گونه‌ای برخورد خواهد شد که فرد یا شرکت خاطی با تحمل مجازاتی متناسب با جرم، مجازاتی بازدارنده را متحمل شود و کسی به سراغ این تبلیغات و فروش محصول از این فضا نرود.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: بیشتر محصولات به فروش رسیده از طریق رسانه‌های ماهواره‎‌ای و فضای مجازی محصولات آرایشی- بهداشتی، زیبایی و تناسب اندام هستند که برای مخاطب نیز جذابیت بالایی دارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج