معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور از تخصیص 150 میلیون دلار اعتبار اسنادی (ال سی) برای تامین تجهیزات چهار مدول باقیمانده آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ شاهین پاک‌روح عصر یکشنبه در نشست با مدیران شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با تاکید بر تسریع در تکمیل مرحله اول آب شیرین کن بندرعباس، اظهار داشت: با توجه به بحران کم آبی حاکم بر هرمزگان و مشکلات موجود در تامین آب شرب مورد نیاز، بهره برداری از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به بازدید صورت گرفته از این طرح، خاطر نشان کرد: امیدواریم با توجه به پیشرفت های صورت گرفته مرحله اول این طرح به ظرفیت 20 هزار مترمکعب در شبانه روز در دو ماه آینده وارد مدار بهره برداری شود.

پاک‌روح اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از مرحله اول این طرح بتوان با افزایش ظرفیت منابع آبی کلان شهر بندرعباس در اوج مصرف تابستان، بخشی از تنش های پیش رو را در شهر بندرعباس و بندر خمیر را مدیریت کرد.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: مردم باید بدانند با توجه به شرایط اقلیمی پیش آمده و خشکسالی پیش رو ، راه حل اصولی در این شرایط تغییر در رفتار مصرفی است و مدیریت مصرف و تقاضا پاشنه آشیل این مساله است که به مردم و رفتار آنان برمی گردد.

بیش از 18 سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365 حلقه چاه آب آشامیدنی، 18دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین30 تا 70 درصد شده است.

از 74 دشت موجود در هرمزگان تمامی آن ها دارای بیلان منفی هستند و 38 دشت ممنوعه بوده و باقی دشت ها نیز شور است.

تداوم خشکسالی و کاهش نزولات جوی موجب شده این استان در طول شبانه روز با 900 لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه شود.

در حال حاضر میزان تولید آب در استان هرمزگان برابر با 3 هزار و 600 لیتر بر ثانیه در شبانه روز است اما نیاز آبی این استان برابر با 4 هزار و 500 لیتر بر ثانیه در این بازه زمانی است.

برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس مرکز استان هرمزگان پروژه های مختلفی تعیین شده که از جمله مهمترین آنها پروژه آب شیرینکن 100هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال 91 کلنگ احداث آن به زمین خورد.

آب شیرین کن صد هزار مترمکعبی شهر بندرعباس در نزدیکی صنایع بزرگ در غرب بندرعباس در دست ساخت است.

پیش از این مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان اعلام کرده بود که مرحله اول این طرح تا تابستان امسال به بهره برداری می رسد.

امین قصی بیان داشته بود: با تکمیل این طرح تا پایان سال 98، 40 درصد نیاز آبی شهر بندرعباس (یک هزار 150 لیتر بر ثانیه) از طریق آب شیرین کن تامین خواهد شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج