واعظی با بیان این‌که حمایت از شرکت های دانش بنیان وظیفه دولت است، تصریح کرد: اگر ما در دولت دست این شرکت ها را تنها بگذاریم و سرمایه گذار بخش خصوصی فراهم نکنیم، شاهد عملیاتی و تجاری شدن این ایده نخواهیم شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، رئیس دفتر رئیس جمهور در نشست فعالان توسعه فن آوری استان( شرکت های دانش بنیان و فناوران)با تاکید براین‌کهه باید مثلت بخش خصوصی، صنعت و دانشگاه را تقویت کنیم، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در کشور این بنگاه داری دولتی را ترتیب دهیم بسیار موثر خواهد شد؛ چراکه نقش دولت و وزارت خانه از نظر حمایت و رقابت دولتی بدون بخش خصوصی ناعادلانه است.

وی با بیان این‌که قوانین دست و پاگیر در تجاری و اقتصادی شدن ایده های وجود دارد، گفت: زمانی که پیوند بخش خصوصی، صنعت و دانشگاه ها تقویت شود، ایده های خود به خود تجاری و اقتصادی خواهند شد.
 
واعظی
وی در رابطه با تصمیم دولت در خصوص نرخ ارز، یادآور شد: طبیعی است که در اوایل این اختلالات بروز دهند و ما نیز درصدد رفع این مشکلات هستیم.
 
واعظی با بیان این‌که شعار سال ۹۷، تنها با حرف زدن و تبلیغ کردن محقق نخواهد شد، خاطرنشان کرد: مادامی که در کشور محصولات با کیفیت و ارزان تولید نشود کسی به خرید کالای داخلی اقدام نخواهد کرد؛ از این رو شرکت های دانش بنیان در تولید محصولات با کیفیت و ارزان قیمت باید وارد عمل شوند تا بتوانیم در راستای بومی سازی تولید نیز گام برداریم.
 

توسعه زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتالی به جایگاه خود دست یابند

رئیس دفتر رئیس جمهور  در ادامه سخنان خود با بیان این‌که توسعه زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتالی به جایگاه خود دست یابند، گفت: این امر زمانی محقق می شود که ریل اقتصاد را از مسیر سنتی عوض کرده و به سمت اقتصاد دانش بنیان ببریم.

با بیان این‌که در آذربایجان شرقی افراد بسیار باهوشی بودند که همواره نوآوری می کردند، اظهار کرد: اکنون سیستم نوآوری تغییر یافته است ولی به هر حال ریشه آن برگرفته از فکر انسان می باشد؛ به طوری‌که وجود ۵۶ واحد دانشگاهی، سه هزار و ۸۰۰ هئیت علمی و  ۴۰ هزار دانشجو  در آذربایجان شرقی یک سرمایه محسوب می شود که در ایجاد نوآوری و خلاقیت نقش بسیار موثری را ایفا می کند.
 
وی ادامه داد: تعداد دانشجو، اعضای هیات علمی و تعداد دانشگاه های بسیاری از کشور های جهان به تنهایی به اندازه استان آذربایجان‌ شرقی نیست و این امر نشانگر این است که اقدامات بسیار بزرگ و موثری می تواند در این استان انجام شود.
 
وی با بیان این‌که با ایده های جدید می توان ثروت و قدرت جذب کرد، گفت: اکنون تغییر و تحولات بزرگی در زندگی  ایجاد شده است؛ از این رو ما نیز باید تحولات فناوری و اقتصادی دنیا را درک کرده و متناسب با تکنولوژی روز خودمان را برای انجام کار ها آماده کنیم؛ به عنوان مثال اگر دلیل موفقیت ۱۰ شرکت برتر را مطالعه کنید، خواهید دید که نه تنها با پول، بلکه با فکر و ایده های جدید به این ثروت دست یافتند.
 
رئیس دفتر رئیس جمهور در خاتمه سخنان خود  با بیان این‌که تا زمانی که در دانشگاه ها کار های نوآورانه انجام نگیرد، شاهد پیشرفت نخواهیم بود، عنوان کرد: در حال حاضر، دانشگاه ها تنها برای تدریس و آموزش تشکیل نمی یابد بلکه آموزش با هدف خلق ثروت از طریق نوآوری انجام می شود؛ به طوری‌که اگر در گذشته مقامات علمی در دانشگاه ها مطرح می شد؛ امروزه تمامی پترن ها در خصوص علم و فناوری نوشته می شود.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج