مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، از آغاز عملیات مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط در جنگل‌های این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان؛ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اعلام این خبر، گفت: متاسفانه بیش از ۵۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های لرستان، به آفت جوانه خوار بلوط آلوده شده‌اند.

شیرزاد نجفی با بیان اینکه مناطقی همچون سپیددشت، چم‌چیت، بیشه، شول آباد و دادآباد، بیشترین نقاط آلوده به این آفت هستند، افزود: کار مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط در شهرستان‌های خرم‌آباد، چگنی، سلسله، دورود و الیگودرز با مشارکت جوامع محلی آغاز شده است.

وی گفت: این اقدام در کوتاه مدت منجر به کاهش این آفت خواهد شد و باید قبل از اینکه لاروها به حشره کامل تبدیل شوند، مبارزه صورت گیرد.

نجفی، نبود سرما و یخبندان در سال‌های اخیر، گرم شدن هوا، تغییر اقلیم و کمبود بارش‌ها را از دلایل طغیان این آفت عنوان کرد و افزود: در این عملیات، از روش محلول پاشی که یک مبارزه بیولوژیکی به شمار می‌رود استفاده شده است.

جوانه خوار بلوط، آفتی مخرب است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان یادآور شد: پروانه جوانه خوار بلوط  که در چند دهه اخیر گونه‌های مختلف بلوط را به ویژه در جنگل‌های لرستان مورد حمله قرار داده است، آفتی بسیار مخرب است که باعث کاهش رویش چوب، زوال جنگل، تغییر در زادآوری و توالی شده و حتی باعث مرگ درختان نیز می‌شود.

آفت جوانه خوار بلوط در جنگل‌های لرستان تحت کنترل است

شیرزاد نجفی در پایان، تصریح کرد: با یاری گرفتن از مردم محلی و به لحاظ آمادگی و شناختی که از آفت جوانه خوار بلوط داریم، در حال حاضر این آفت تحت مدیریت و کنترل است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها